Zülfü Livaneli – Kardeşimin Hikayesi

images (5)   Son zamanlarda kitapçılarda çok satanlarda gördüğümüz herkesin elinde ve dilinde olan Zülfü Livaneli’nin kitabı “Kardeşimin Hikayesi”ni bende okudum sonunda. Ben aslında Türk yazar çok okumam, ukalalıktan falan değil sadece daha basit geliyor bana,daha kısıtlı bir hayal gücü.

Bir Tolkien’in Türkiye’den çıkmasının imkansızlığı gelenek görenek ve o aptal törelerimizde yatar, biliyorum. Lakin şu sıralar elimi attığım kitaplar hep Türk yazarlar, hayırdır inşallah diyorum kendime. Zülfü Livaneli okumamıştım daha önce, ama o kadar çok bahsediliyor ve övülüyordu ki bari bir iki kitabını okuyayım da bir fikrim olsun diye düşündüm ve son kitabı ile Yunus Nadi Roman Ödülü almış olan “Bir kedi,Bir adam, Bir ölüm” kitabını aldım. İnce kitaplar olduğundan okumam çok uzun sürmedi.

indir (3)
Kardeşimin Hikayesi beni hayalkırıklığına uğratan bir kitap oldu, o kadar çok övülmüştü ki belki de beklentilerim fazla yükselmişti. Şimdi Jean Cristophe Grange okuyan birine Zülfü Livaneli kitabı ilkokuldaki Cin Ali serisi gibi kalıyor. Doğru ya doğru, yazara ve emeklerine haksızlık etmek istemiyorum,psikolojik içeriği daha ağır basıyor diyecekseniz ona da katılmıyorum bence gerçekten basitti konu, sonunda da şaşırmadım açıkçası.
Ancak ben deli gibi okuyan, ansiklopedi ezberleyecek kadar sapıtan bir insan olduğumdan dolayı artık kendimi sıradan bir okuyucu olarak görmüyorum.Esasında normal bir okuyucunun beğeni düzeyine hitap edebilir bir kitaptır ki zaten uzun zamandır çok satanlardan inmedi.

images (2)
Size kitap arkası ile bitiriş yapayım gene, en güzeli bu şekilde oluyor, kitabı anlatmaya başlayınca duramayıp sonunu da yazıveriyorum çünkü.
” Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey.Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle, genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur.Kurguyla gerçeğin karıştığı,duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikaye, gitgide insan ruhunun ve aşkın karanlık labirentlerine doğru yol alan baş döndürücü bir serüvene dönüşür”.
“Aşk, bir uçurum kıyısında gözü bağlı yürümektir.”

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Zülfü Livaneli – Kardeşimin Hikayesi için 1 cevap

  1. Geri izleme: Kitap Listesi – 2 - | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın