Zülfü Livaneli – Huzursuzluk

Merhamet zulmün merhemi olamaz!

İstanbul’un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin’e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer. 

Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.

Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesi… Livaneli okuru, sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor.

Yazıma kitap arkası ile başlamak istedim. Zülfü Livaneli’nin okuduğum 3. kitabı bu. Her birini çok kısa bir sürede okuyup bitirdim. Oldukça akıcı ve sadece bir dille yazarken, anlattığı hikayeyi kafamda resmedebilmemi sağlayan bir üslubu var. Ancak yine de beni tatmin etmiyor kitapları. Yani okuyup bitirdikten sonra aklımda kalan ne var diye düşünüyorum. Hiç bir şey…

Kitap, Işid zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınan bir Ezidi olan Meleknaz ile Mardin’li müslüman Hüseyin’in aşk hikayesi. Kitapta konuyu bize çocukluğu Mardin’de geçmiş, Hüseyin’in çocukluk arkadaşı olan gazeteci İbrahim aktarıyor. Tesadüfen gazeteye gelen bir haberle çocukluk arkadaşının bir cinayete kurban gittiğini öğrenen İbrahim, cinayetle ilgili bilgi toplamak için Mardin’e gelir. Burada Hüseyin’in uğruna her şeyi göze aldığı Ezidi kızı Meleknaz’ı merak eder ve onun izinden giderek hikayenin tamamına ulaşmaya çalışır.

Çok fazla yapabileceğim bir yorum yok bu kitaba. Çünkü Zülfü Livaneli kitapları beni etkilemiyor, bir şey hissettirmiyor. Hatta karakterlerinin iç bunalımları, huzursuzlukları bile anlamsız geliyor.

Kitabı satın almak isterseniz buraya tık tık 

 

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Zülfü Livaneli – Huzursuzluk için 4 cevap

 1. Hasan der ki:

  Bu kitaptan nasıl etkilenilmez… Ben okuduğumda resmen İbrahim oldum, hiç gitmediğim Mardin’de çocukluğumun geçtiğini hissettim.

  • saremy der ki:

   Bana biraz fazla basit geliyor kitapları ama kötü değildi mesela Khalid Hosseini 3 kitabı beni çok etkilemiştir.

  • mahmut demirkolllllu der ki:

   sayın lütfü efendi.1970 yıllarda yurt dışında cem karaca ve terörist devyok devgeç thkp vb leriyle taşıdığın pankartta ülke aleyhine yazılı varken.sürünün en önünde yürüyen sen değilmiydino tarihlerde gaztelerde fotoğrafını yayınlamıştı bizlerde sizleri lanetlemiştik.unutmuş değilsin ama hatırlattım.özür bekliyoruz senden

Yorum Yapın