Yedinci Hayat Filmi Yorumları

Sonbahara girdiğimiz şu günlerde sinema sezonu da açılıyor ve yavaş yavaş iyi filmler vizyona girmeye başlıyor. Bu sezon için merakla beklediğim baya film var. O zaman dün seyrettiğim bir filmle sinema sezonunu kendi bloğumda açıyorum diyelim.

Yedinci Hayat orjinal adıyla (What Happened to Monday? )vizyona giren filmin başrolünde Ejderha Dövmeli Kız serisinden tanıdığımız İsveçli oyuncu Noomi Rapace var. Bu filmde de oyunculuğunu konuşturuyor ve tam 7 ayrı karakteri başarıyla canlandırıyor. Film gene bir Distopya…

2073 yılında geçiyor.Dünya son 50 yılda insan eliyle yaşanan felaketler yüzünden hızlı bir yok oluşa sürüklenmektedir. Hızla çoğalan insan nüfusu gezegenin kaynaklarını tüketmektedir.Bu durma çare arayan bilim adamları tükenen besin ve diğer kaynakları artırabilmek için yeni yollar keşfediyor ve başarılı oluyorlar genetik mutasyonla mevcut besin kaynaklarını bir kaç katına çıkarıyorlar. İlk zamanlar her şey yolunda giderken genetiği ile oynanmış besinler sakat ve çoğul doğumlara yol açmaya başlıyor. Anneler beşiz ,altız yediz doğurmaya başlıyor ve bulunan çözüm sorunun kendisine dönüşüyor. Dünya nüfusu katlanmaya devam ederken Profesör Cayman yeni bir proje üretiyor. Tek çocuk projesine göre hiç bir aile tek çocuktan fazlasına sahip olamayacak. Üstelik o tek çocuğu doğurabilmek için yeterli kaynaklara sahip olduklarını ispatlamak zorundalar. Fazla çocuğu olan ailelerin diğer çocukları yeni bir dünya da uyandırılmak üzere devlet tarafından el konularak uyutuluyor.

Tam böyle bir zamanda Willem Dafoe’nin (Terrence Settman) kızı 7 çocuk doğurarak hastanede hayatını kaybeder. Büyükbaba Settman hükümetten gizli olarak yedi torununu kendi dairesinde saklar orada tek kimlik altında kendi eğitim vererek onları büyütür. Yedi çocuğa haftanın günlerinin ismini vermiştir.Her çocuk Karen Settman adı altında sadece kendisine ait olan günde dışarı çıkmaktadır. Bir dairede haftanın sadece bir günü dışarı çıkabilen bu kadınlar bir gün aralarından pazartesinin ortadan kaybolmasıyla dışarı çıkmak ve hayatları için hükümetle savaşmak zorunda kalırlar. 

Film tüm dünya da ” Pazartesiye ne oldu” ismiyle gösterme girmesine rağmen biz de yeni ad vermek adettendir. Fakat Yedinci Hayat filmin orjinal isminden daha güzel bence.

Film çok klişe bir konuyu işlemesine, hiç şaşırtmamasına ve tahmin edilebilir sonuna rağmen sıkmadan sonuna kadar izletiyor. Bunda en büyük pay usta bir oyunculuk çıkartan Noomi Rapace’de elbette. 

Güzel bir hafta sonu için değerlendirilebilir bir film. 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın