W. Shakespeare – 12.Gece Tiyatro Oyunu

SKESPR

Ne kadar güzel bir söz değil mi? Bende hayalleri olmayan bir insanın yaşayan bir ölüden farksız olduğuna inanırım.

Bu hafta William Shakespeare’nin 12. Gece adlı tiyatro oyununu izledik. Oyun tek perdeydi, 1 saat 45 dakika sürdü. Muhsin Ertuğrul sahnesinde izledik. Biz oyuna 2 çift olarak gittik. Klasiklerden hiç hoşlanmayan, klasik Türk erkekleri olan eşlerimiz, yanımızda uyurken biz de oyunun keyfini çıkardık. Kostümler;dekorlar, müzikler enfesti. Oyuncularda çok başarılıydı ki zaten çoğu bildiğimiz tanıdığımız kişilerdi. 

Bennu Yıldırımlar,Senan Kara,Özge Özder,Levent Öktem,Kubilay Pembeklioğlu,Tolga Yeter vs.

13e2c156-61a8-4068-b8c3-d77364636da8

12. Gece’nin Shakespeare’in Noel’in 12.gecesi sarayda oynanması için yazdığı bir oyun olduğu söyleniyor. Konusuna gelince; bir gemi kazasında birbirlerini öldü sanan ikiz kardeşlerden kız olanı kardeşinin yasını tutarken her şeyden uzaklaşmak ister ve erkek kardeşinin kılığına girip Dük Orsino’nun hizmetine girer. Dük Orsino’da babasını ve kardeşini kaybetmiş ve son 1 yıldır onların yasını tutan güzeller güzeli Kontes Olivia’ya aşıktır.

Erkek kılığını giren Viola Sebastiyan adını alır ve Dük Orsino’ya aşık olur. Dük Orsino’da onu erkek zannedip aşık olduğu kadına mesaj iletmek için kullanır. Sevdiği adamın aşk mesajlarını iletmekle görevli olan Viola’yı yakışıklı bir erkek zanneden Kontes Olivia’da Viola’ya aşık olur. Tüm bu karışıklıklar Viola’nın ikiz kardeşinin ortaya çıkmasıyla son bulur ve finalde herkes sevdiğine kavuşur.

Tabi bu 3 karakterin yanı sıra oyuna can veren asıl komik olan karakterler vardı ki ben özellikle Özge Özder’in canlandırdığı karakteri çok beğendim.Viola’yı canlandıran Senan Kara’da çok iyiydi. Olivia’yı Bennu Yıldırımlar canlandırıyordu ki beğenmemek ne haddimize. 

6d54ae13-554d-4217-933a-e9c3449abe76

Resmen uyuyorum fotoda,yorgundum kusura bakmayın lütfen. Telafi için bir yaramaz Paşa fotosu ekledim yanına…

Ben onları izlerken hep çok şanslı olduklarını düşündüm. Hayır, mesleklerinin zorluklarını çok iyi biliyorum, kastım bu değildi. Bunca zorluğa rağmen bu kadar aşkla devam edebilmeleri. Bu kadar aşkla sevdikleri bir işi yapabilmeleri onları inanılmaz şanslı kılıyor gözümde. 

Sahne kimbilir ne heyecan dolu bir yerdir. Ben uzaktan bakarken bile çok heyecanlanıyorum. Onlar oradayken sahneye çıkıp her şeyi yakından inceleme isteğiyle dolup taşıyorum. Tüm o dekorlara dokunabilmek ve öykülerini hissedebilmek…

Her neyse, oyunun sonunda onlar selam verirken oyun komedi bile olsa gözyaşlarıma engel olamıyorum. Nedenini bilmiyorum.Sanırım buna alışamıyorum. Bu sezon henüz açılış yapmadıysanız bir an evvel başlayın derim. Ben Kasım ayına 2 oyuna daha bilet aldım bile. Biletlerimi de saklıyorum. 

Ne diyelim o zaman bir sonraki postta görüşmek üzere… Bol gezmeli, aktiviteli bir hafta olsun.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın