Ve Dağlar Yankılandı – Khaled Hosseını

Ve Dağlar Yankılandı ile Khaled Hosseını’nin kitaplarını bitirmiş bulunuyorum. Böylesine güzel,akıcı ve etkileyici bir yazarla tanıştığım için şanslıyım.Umarım yeni kitapları da en kısa zamanda gelir ve okuruz.

20140915_200427

Gene Afganistan’da başlayan bir hikaye. Bu sefer iki kardeşin öyküsü.Abdullah ve Peri… Kaderlerinin onlara ayrı yollar çizeceğini önceden hissetmiş gibi birbirlerine aşırı düşkün iki kardeş.Fakir bir ailenin çocukları,öz anneleri Peri’yi doğururken ölüyor, babaları tekrar evleniyor ama küçük Peri’nin bakımını onu çok seven ağabeyi Abdullah yükleniyor.

Kabil’de şehirde yaşayan üvey bir dayıları var,zengin bir ailenin şoförlüğünü ve ahçılığını yapıyor.Çalıştığı evin hanımefendisi Nila Wahdati bir şair ve toplum düzenine aykırı bir hayat yaşayıp,cinsellik üzerine şiirler yazıyor.Bir gün Abdullah ve Peri’nin evine misafir oluyor, küçük Peri’yi çok seviyor. Nila Wahdati mutsuz bir kadın, çocuğu da olmuyor.

indir (1)

Abdullah’ın babası yoksulluktan dolayı,bakamadığı için kızını bu zengin aileye satıyor. Böylece iki kardeşin 58 yıllık hasret acısı başlıyor. Abdullah ve Peri’nin yeni yaşamları,etraflarındaki insanlar, bu durumun yarattığı kelebek etkisi, diğer insanların hayatlarına yansımaları…Kitap pek çok farklı karakterin de hikayesini bu örgü etrafında ele alıyor.

images (2)

Evet bir Uçurtma Avcısı, bir Bin Muhteşem Güneş değil ama gene de inanılmaz ince dokunmuş,acıklı,yürek sızlatan bir hikaye.

Khaled Hosseını kardeşlerin kavuşmasına izin verecek mi dersiniz? Bir yazarı iyi tanıyınca onun kitaplarının sonunu az çok nasıl getireceğini de tahmin edebiliyorsunuz.Bu  kitapta da benim öyle oldu.

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın