Trevanian – Şibumi

Bugün sizlere kütüphanemdeki en sevdiğim kitaplardan biri olan Şibumi’den bahsetmek istedim. Şibumi eski bir kitap, 1979 yılında çıkmış bendeki kitapta 2003 basım,445 sayfa,yazarın adı günümüzde biliniyor ama lakabı Trevanian…

Kitapta çok özel bir ajan olan Nicholai Hel’den bahsediliyor. Yarı Rus, yarı Alman, uzak doğu kültürü ile büyümüş,dahi, 7 dili anadili gibi bilen, silah kullanmadan çıplak elle adam öldürme konusunda uzman,fotoğrafı dahi çekilemeyen bir kiralık terörist avcısı o. 

Ve yeni bir iş için emekliye ayrılıp yaşamını sürdürdüğü şatosunda çıkıp tekrar suç dünyasına dalış yapar. Kahramanı kadar gizemli olan yazar Trevanian’ın gerçek adı Rodney William Whitaker. Artık deşifre olsa da benim için hala çok gizemli olan bir yazar.

resim

Kitabın adı şibumiyi size kitapta yazıldığı şekilde anlatabilirim.

“Şibumi, sıradan, olağan görünümlerin altında yatan gizli üstünlükleri anlatır. Şöyle düşün: O kadar doğru bir söz ki, cesaretle söylenmesine gerek yok. O kadar gerçek ki, sahici olmasına gerek yok. Şibumi demek, bilgiden çok anlayış demek. İfade dolu bir sessizlik demek. Kendini kanıtlama gereği duymayan bir alçakgönüllülük demek. Sanatta şibumi zarif bir basitliği ifade eder. Buna sabi denir. Felsefedeyse kendini wabi olarak gösterir. Büyük bir ruhsal rahatlıktır, ama pasiflik değildir. Bir insanın kişiliğindeyse…nasıl söylemeli…Hakimiyet peşinde olmayan otorite mi? Onun gibi bir şey.”

Kitabı en uygun fiyatla ekteki linkten temin edebilirsiniz.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/sibumi/9293.html

Aşağıda bu kitapla ilgili videomu bulacaksınız. 

YouTube Preview Image

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın