Suşi Deneyimim

images

Güney Kore ağırlıkta, uzakdoğu hayranlığımı bilmeyen yoktur heralde.Benim gibi çatlak arkadaşımla bir kaç kere Kore restoranına da gidip yemeklerini de yedik.Taksim’deki Gaya Restourant meşhur koreseverler arasında, ama menüde pek bir seçenek yok her şeyde domuz eti olduğundan menüden seçebildiğin yemek sayısı iki falan.Neyse buna da şükür en azından az çok fikir sahibi olduk heee bir de orada chopstikleri kullanmayı öğrendik.

indir

Sürekli merak ettiğim ancak bir türlü deneme fırsatı bulamadığım suşi deneyimimi paylaşmak istedim bugün sizinle. Balıkla pek aram yok ama tadından değil kılçığından.Çiğ halini düşünemiyorum bile.Sürekli bloglarını takip ettiğim Seul.me Bahar( Güney Kore) ve Yolun Neresindeyim (Japonya)Sergül’ün postlarında da sürekli görüyordum ve merak ediyordum.Bu kadar çok tüketilen sadece uzakdoğuda değil batıdada sevilen bu ürün ne kadar kötü olabilir ki.

Optimized-20140625_181539

Bardak kutusu gibi değil mi?

Tabi tanıdığım suşi kültürü ya da bilgisi olan kimse yok ve denemeye gönüllü bir arkadaşta bulamadım.İş başa düştü. Öncelikle internetten biraz araştırma yaptım.Damak tadıma yabancı bir ürün deneyeceğim için direk ağır bir seçenekten başlayıp kendimi tiksindirmeyeyim istedim.Yaptığım araştırma sonucu Türkiye’de en çok sevilen ve tüketilen suşinin Caifornia Roll ve Dragon Roll olduğunu öğrendim. California Roll, suşinin biraz amerikanvarileştirilmiş hali olduğundan gerçek suşiseverler tarafından pek tercih edilmiyormuş.Amerikanvari deyince bana uyabilir diye düşündüm fast food kültürünü benimsemiş bir insan olarak.

Optimized-20140625_175813

Evime en yakın Sushico’dan eve sipariş verdim. Tabi ki dışarıda denemek istemedim ilk defa yiyeceğim böyle riskli bir yemeği.Serde rezil olmak var.

Optimized-20140625_175805

45 dakika içerisinde siparişim teslim edildi,sade erişte ve 6 parça California Roll.Toplam 35 tl ücret ödedim.Siparişin teslim edildiği kutular çok şıktı bu sebepten öncelikle tebrik etmek isterim Sushico’yu. Lezzetle ilgili yorum yapamam ama.

Optimized-20140625_181610

Wasabi yeşil olan ve ne kadar masum görünüyor değil mi?

Kutudan iki minik plastik şişede soya sosu, ayrı bir plastik kutuda wasabi ve beyaz garip bir şey daha vardı.Wasabinin çok acı bir sos olduğunu biliyoruz,duyduk,gördük falan filan.Ancak bazı şeyler denenmeden anlaşılamıyor. İnsan en fazla ne kadar acı olabilir ki diye düşünüyor. Neyse uzatmayayım, isteğe bağlı olarak dilediğiniz kadar wasabiyi soya sosunun içerisinde eziyorsunuz ve suşiyi o sosa batırarak yiyorsunuz. Wasabiyi çok az bir mercimek kadar kullanmama rağmen ben hayatımda böyle bir acı görmedim.Allahtan evdeyim, bir çığlık,öleceğim sandım,sanki kezzabı dikledim yani o bile bu kadar acı vermez insana.

Optimized-20140625_181618

Soya sosu

Çiğneyemedim, hemen peçeteye tükürdüm, kalanı da soya sosuyla ve de sossuz yedim.Soya da çok tercihim değildir ama o da olmayınca hepten vasat altı bir tadı oluyor suşinin. Zaten içerisinde ne olduğunu bilmiyorum sosa batırmasam bile keskin bir tat vardı ağzımda acılık bırakan.Yedim ama iki gündür bağırsaklarımın gürültüsünden etrafımdaki herkesi rahatsız ediyorum. Erişteyi zaten biliyorum üstüne de onu yedim.

Optimized-20140625_181553

Sonuç olarak toparlamam gerekirse çok kötü değildi ama güzelde değildi.Yani başka çeşidini belki denerim ama bu bana uzun müddet yeter.Bir daha California Roll yiyeceğimi sanmıyorum. Damak alışkın olmadığından da olabilir ama ben beğenmedim yahu.Nesini ayıla bayıla yiyor bu insanlar…

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın