Sherlock Holmes

images

       Sherlock Holmes… Tüm zamanların en zeki dedektifi… Asi, duygusuz, ukala, kibirli… Tüm bu kötü özelliklerine karşın onu bu kadar çok sevmemizi sağlayan dehşet bir zekası var. Akıl yürütme tekniği adını verdiği teknikte kendini uzmanlaştırarak başkalarının göremediği detaylarla olayları kısa sürede sonuca bağlayan adam… Hakkında ne söylenilebilir ki? Zeki adamları hep sevmişimdir.

    Sherlock Holmes’un 56 hikayeden oluşan yazıları 5 kitapta toplandı ve piyasaya sürüldü, bu muhteşem seriyi almamak olmazdı değil mi? Ben 3 bölüm halinde yayınlanan dizisini de seyrediyordum. Eşim sipariş etti ve kitapları bir solukta okudum.

images (1)

      Öncelikle biraz hayal kırıklığı var tabi, hikayeler çok eski tarihte yazılmış olduklarından günümüze göre olayların çözümleniş şekli biraz basit kalıyor ama yine de okuması oldukça keyifli bir seri.

images (2)

                   Size biraz Sherlock Holmes’ten inciler yazayım;

“ Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek. Suçluları ayrı ayrı çözümleyip, her kılığa bürünebilme yeteneğimle doğru izlerin peşinden gittiğime inanıyorum. Uyguladığım yöntemler ise, en az izini sürdüğüm suçlular kadar farklı. Ve şunu bilmenizi isterim ki, kesinlikle hepsi işe yarıyor. Sherlock Holmes”

“ Bir kadının sezgileri bazen en mantıklı çıkarımlardan bile daha değerli olabilir. Karmaşık beyinleriyle art arda sıraladıkları senaryoları mutlaka dikkate alın. Bunlar sizi hiç tahmin etmediğiniz sonuçlara ulaştırdığında haklı olduğumu anlayacaksınız.” Sherlock Holmes bile çözdü bizi…

“Akıl yürütme sanatı, uzun ve sabırlı çalışmalar sonucunda elde edilir. Yetenekli bir akıl yürütücü beynini boş bir oda gibi kullanır, gereksiz bilgileri eler ve odaya sadece işine yarayanları yerleştirir. Dönüp baktığında gördüğü şey ise, ona doğru sonucu veren, dahice çizilmiş bir tablodur.”

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın