Rubaiyat – Ömer Hayyam

İçin temiz olmadıktan sonra
Hacı hoca olmuşsun, kaç para!
Hırka, tespih, post, seccade güzel;
Ama Tanrı kanar mı bunlara?

Yazıma Ömer Hayyam’ın sosyal medya da orada burada en çok gördüğünüz ve hemen herkesin bildiği bir dörtlükle başlayayım dedim. Seveni olduğu kadar nefret edeni de çok olan Ömer Hayyam İranlı bir astronom, bilim adamı, şair, bilgin, filozof vs.vs. dir. Rubai türünün kurucusudur. Kendisi Nizammülmülk ve Hasan Sabbah’ın okul arkadaşı ve yakın dostudur. Onların hikayelerini Amin Maalouf – Semerkant kitabından ve Vladimir Bartol’un Fedailerin Kalesi Alamut kitaplarından okuyabilirsiniz.

Çok tartışmalı Rubaileri olan Ömer Hayyam dindarlar tarafından aforoz edilmiş olmasına rağmen kimi kesimler rubailerinde sürekli geçen şarap mevzusunun simgesel olduğunu söyler.

Ben edebi açıdan değer taşıyan kitabının okunması gerektiğini düşünüyorum. Ancak Hayyam’ın gerçek dörtlüklerinin olduğu kitap ne yazık ki kayıptır. Yaşadığı dönem ve sonrasında onunla aynı görüşleri paylaşan kişilerde Hayyam mahlasıyla Rubailer yazdığı için tam olarak Ömer Hayyam rubailerini ayırt etmek günümüzde pek mümkün olmamaktadır. Yine de kitaplığımızda olması gereken değerli bir eser…

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın