No Poo – Şampuansız Saç Yıkama

Optimized-20140419_162950

Bloğum pek bir amaçsız,neden bahsedeceği belli olmayan,dümeni kendi haline bırakılmış gemilere benzedi. Hangi gün neden bahsedeceğim belli olmuyor. Haliyle bu blogda karşınıza her an her şey çıkabilir.Tamamen o anki ilgi alanım,kişisel hevesim üzerine yazıyorum.Ben bu bloğu esasında yaşlı ben’e yazıyorum. Bir gün 60-70 yaşına geldiğimde okuyup eski zamanlarda neler yaptığımı göreceğim. Çoluğum çocuğum olursa onlarda beni buradan tanıyacak. Umarım o zamana kadar devam ettirebilirim.

Bugün şu aralar yeni sardığım karbonat mucizesinden bahsetmek istiyorum.Hayatımın hemen hemen her alanında karbonatı kullanmaya başladım. Kullanım alanı ve mucizeleri öyle çok ki sanırım ıssız bir adaya düşsem yanıma alacağım üç şeyden biri olurdu,hehehe

Optimized-20140419_163002

Şanslıyım ki sağlıklı ve parlak saçlara sahibim

No Poo akımını duydunuz mu,bilmiyorum. Saça verdiği zararlar nedeniyle dünyada 15 milyon insan artık şampuan kullanmadan saçlarını yıkıyormuş. Rakamı internetten aldım yanlış olabilir ama bu akıma kendini kaptıran milyonlarca insan olduğu da bir gerçek. No Poo bir kaç çeşit uygulanıyor. Asıl olan sadece suyla yıkamak. Çünkü insan saçı sadece havayla ve suyla temas ederek kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahipmiş. Ama biz kimyasallar içeren şampuanlarla yıkadıkça bu özelliğini yitirmesine ve yağlanmasına neden olduk, hem eskiden şampuan mı vardı,şahsen benim annem köy kızıdır ve saçlarını arap sabunu ile yıkarmış. Ama bizim şimdi marketlerde satılan arap sabunlarımızdan değil elbet saf olanından bahsediyorum. Saçları da öyle gürmüş ki tokayla falan zapt edemezmiş.Annem ben çocukken saçlarımı beyaz sabunla yıkardı. İnanın, saçlarım çok gür ve sağlıklıydı. Ama ne yazık ki bizim beyaz sabunumuzu da bozdular. Bir de şampuana alışmış olan saçlar artık bir türlü düzelmiyor.

No Poo için araştırırsanız göreceksiniz ki saçımızı yıkadığımız o şampuanların içerisinde mevcut kimyasallar bildiğiniz deterjanlarda da bulunuyor.Bu maddeler saçın yapısını bozup saç derimizde mevcut sağlıklı deriyi de tamamen yok ettiği için saç derimizin aşırı derece de yağ üretmesine sebep oluyor. Kalıntıları saçlarımızda kalıyor ve ne kadar durulasak da geçmiyor.

Optimized-20140525_113736

Ama uzun değiller artık 🙁

No Poo ilk geçiş aşamasında tavsiye edilen saçı karbonatla temizlemek.Tavsiye edilen marketlerde değil eczanelerde satılan ingiliz karbonatı ama ona da para yetmez ben normal karbonat kullanıyorum. Her halükarda şampuandan iyidir.Saçın uzunluğuna ve gürlüğüne bağlı olarak miktarları zaman içerisinde ayarlıyorsunuz, benim saçlarım normal gürlükte,siyah boyalı saç ve omuz hizasından az aşağıda ( en kötü boyda yani)

indir

Büyük bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı karbonatı iyice karıştırıp eritiyorum. Ayrı bir bardakta da bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suda karıştırıyorum.Karbonat şampuan elma sirkesi saç kremi olarak düşünün.

Saçlarınızı şampuan sürmeden sadece bu karbonatlı suyla yıkayın biraz da bekletin hatta. Sonra da uçlarına doğru elma sirkeli suyu boşaltın ve onu da bekletin.

Saçlarınız sert olduysa karbonatı azaltıp sirkeyi artırabilirsiniz. Sonuca inanamayacaksınız.Pek çok blokta konuyla ilgili pek çok şey okudum ama açıkçası inandırıcı bulmamıştım.Bizzat mucizeyi yaşadım. Saçlarımın temizlenmeyeceğini düşünmüştüm. Oysaki çok güzel temizlendi. Endişelenmeyin saç kuruyunca sirke kokusu hiç kalmıyor. Hatta saçınızda hoş doğal bir koku oluyor

images

Asıl faydalı olan karbonat buymuş.Eczanelerde satılıyor

Bu yöntemle zamanla saçın dökülmesi azalıyor, kepek problemi ortadan kalkıyor ve yağlanması duruyormuş. Ben henüz iki sefer kullandım.Uzun vadedeki sonucu bilmiyorum.Bununla ilgili işlemi iki kere yaptım ve bir sonraki yazımda konuyla ilgili video çekip sonuçları göstereceğim.Ama şimdilik sonuçlar fena durmuyor. Saçımdaki tüm kimyasalları arındırdıktan sonra bitkisel sabunlara geçiş yaparım tabi saç kremi olarak da elma sirkesini kullanmaya devam edeceğim. Şampuandan o sabunlara geçemedim saçlarım kazık gibi oldu ama kimyasallardan arındırdıktan sonra geçiş yapabilirim.

Bu saçlar önümüzdeki yaza uzayacak, gür ve sağlıklı olacak, başka yolu yok!… Hehehe

No Poo Sonucum adlı yazım için buraya tıklayabilirsiniz.

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

No Poo – Şampuansız Saç Yıkama için 21 cevap

  1. Geri izleme: No Poo Sonucum | Kendimi Seçtim Ben

  2. Geri izleme: Doğanın Mucizesi : Karbonat | Kendimi Seçtim Ben

  3. Geri izleme: Bu Haftaki Kozmetik Alişverişim… | Kendimi Seçtim Ben

  4. Geri izleme: Bir şampuan denemesi daha…Organicum… | Kendimi Seçtim Ben

  5. Geri izleme: Hask şampuan | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın