Nadide Hayat – Çağan Irmak

nadide-hayat (1)

Bu hafta sonu sinemada Çağan Irmak’ın yeni filmi “Nadide Hayat”ı izledim. Diğer filmleri gibi böyle kalbinize kalbinize vuran bir film değil. Hani böyle izlediğinizde kendinizi iyi hissettiğiniz, yüzünüzde bir gülümseme oluşturan filmler olur ya. Hah, işte onlardan.

Mutlaka gidin, görün, izleyin diyemem. Yapacak bir işiniz yoksa, kendinizi depresif hissediyorsanız izleyebileceğiniz bir film. Başrolde Demet Akbağ ve Yetkin Dikiciler var. Sadece onları seyretmek için bile gidebilirsiniz. Bir de film Muğla’da çekilmiş,ah o manzaralar,deniz,kum,güneş,caretta carettelar vs. İnsanın içi feci tatil çekiyor.

Demet Akbağ’ın canlandırdığı Nadide karakterinin 30 yıllık eşini kaybettiği günle başlıyor film. İki çocuğunu büyütmüş, hatta kızı evlenmiş çocuğu olmuş, oğlu da üniversiteyi bitirmiş iş hayatına atılmış. Üniversiteyi yarım bırakarak evlendiği eşinin vefatıyla hayatında oluşan boşluğu doldurmak için bir sürü kursa yazılır ama hiç biri aradığı mutluluğu veremez. En sonunda tesadüfen üniversite öğrencilerine gelen afla ilgili bir habere denk gelir ve hayatında yarım bıraktığı okuluna geri dönmeye karar verir.

Su ürünleri fakültesindeki öğrencilik günlerine geri döner. Tabi ki aradan geçen yıllarda her şey çok değişmiştir.Akıllı telefon bile kullanamayan Nadide Hanım bu yeniliklere ayak uydurabilecek midir?

Bir çeşit ikinci bahar hikayesi bu. Bütün hayatını eşine ve çocuklarına adayan kendi isteklerini görmezden gelen klasik bir Türk kadınının kendini bulma,tamamlama süreci. En sonunda bu süreci aşkla tamamlaması.

Beklentilerinizi düşük tutarak giderseniz keyif alacağınız bir film. Bir Çağan Irmak filmi…

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın