Mucize – Mahsun Kırmızıgül

indir (1)

Hafta sonu “Mucize” ye gittim.Ben Mahsun Kırmızıgül’ü şarkıcı olarak sevmezdim. Ancak yönetmenlik yapmaya başladığından ve filmlerini seyrettiğimden beri kesinlikle sıkı bir Mahsun hayranıyım.Şarkılarını hala bilmem ama bütün filmlerini seyrettim.Hepsinde de hüngür şakır ağladım. Bu uydurma cümleleri seviyorum. Filmi seyretmeden önce eleştirileri okuyayım dedim. Sıradan halk beğenmiş onda sorun yok ama o kendini entel sana halktan ve gerçeklerden kopuk sanatçı,eleştirmen camiası filmi yerden yere vurmuş. Yahu bu ülkede Recep İvedik rekorlar kırarken, birbirinden saçma Türk filmleri gişe yaparken sorun yok ama Mahsun filmi kötü öyle mi? Hala kıramadılar bu Mahsun Kırmızıgül kompleksini.

Mucize 60’lı yıllarda geçen bir dönem filmi olarak anlatılıyor ama filmde dönem üzerinde durulmamış, sanırım yönetmenin o dönemin sorunlarını verip sanatsal ve sıkıcı bir film çekeyim kaygısı yok. Mahsun daha çok kalplere hitap etmeyi seviyor.

images

Film Ege’nin şirin bir kasabasında açılış yapıyor. Talat Bulut Egeli öğretmen rolünde gerçekten iyiydi. Şark görevi nedeniyle öğretmenimizin doğunun en ücra köşelerinden birindeki bir köye tayini çıkar.Öyle bir köy ki düşünün yol yok,su yok,elektrik yok,kışın 8 ay Allah’a bağlı, yazın 4 ay ise devlete bağlı…Hatta köyde mektep bile yok.

Bu filmin konusu aşk ve aşkın yarattığı mucizeler.İlk olarak öğretmenimizin mesleğine olan aşkının küçüçük bir köyde yarattığı mucizelere tanık oluyorsunuz. Öncelikle ailesinden para isteyip eşkıyalarında yardımı ile köye okul yapıyor ve sonra köyün delisi sandığımız aslında bedensel engelli ve konuşamayan Aziz’le ilgilenmeye başlıyor. Aziz sıkışıp kaldığı engelli bedeninin içinde tertemiz bir yüreğe sahip bir genç. Ağzı çarpık konuşamıyor salyaları akıyor,kolları ve bacakları düzgün çalışmıyor.Bu fakir köyde o da doğru düzgün bir tıbbi yardım alamıyor.

Muaallim önce Aziz’le arkadaş oluyor sonra onu okula başlatıyor.Filmin ilk yarısında konu bu minval üzerinde dönüyor. Bkm oyuncuları filme biraz tiyatro havası katmış. Mahsun Kırmızıgül’ü filmde tanıyamadım meğerse şaşı kardeş oymuş.İnanılmazdı.

indir

Muhtarın 6 oğlunu evlendirme merasimleri filmin komik yanları. Gelin ve damat sadece gerdeğe girdiklerinde birbirini görüyor.Onun öncesinde annelerinin seçtiği kızlarla evlenmek zorundalar. Kız isteme merasimleri evlere şenlik. Mutlaka görülesi…

Filmin imdb puanına linkten bakabilirsiniz

http://www.imdb.com/title/tt3138782/

Filmin 2.yarısında muhtarın tek bekar oğlu kalıyor.Aziz…

Muallimle vilayete giden muhtar bir adamı vurulmaktan kurtarıyor. Adam da ona “Sana bir can borcum var, bekar oğlun var mı?” diyor. Muhtar “benim oğlum sakattır” diyor.Orada can alıcı cevabı duyuyorsunuz. “Kalbi sakat olmasın” “Sizinkiler bize görücü gelsin tek kızım sizindir” diyor.

Yeniden bir kız isteme merasimi görüyorsunuz. Aziz’in evleneceği kızı…Güzeller güzeli Mizgin… İşte o noktada siz de ağlamaya başlıyorsunuz. Evleneceği için heyecanlı ve kendini görücülere beğendirmeye çalışan Mizgin o kadar güzelki Aziz’le evleneceği için talihine ağlıyorsunuz. Ama bir yandan da evleneceği için heyecanlı Aziz’e karşı suçlu hissediyorsunuz. Burada Mahsun bizi ikilemle bırakıyor işte. Bedensel engelli Aziz’in evlenmeye hakkı yok mudur? Güzel bir kadın ona fazla mıdır?

Devamını anlatmayacağım. Ama şunu söyleyebilirim ki 2. Yarıdaki aşk, Aziz’in mucizeler yaratan muhteşem aşkını konu alıyor.Filmin en sonunda Mahsun perdeye Gerçek Aziz ve karısını yansıtıyor. Biliyorsunuz ki film gerçek bir hikayeden esinlenmiştir.

Film sadece bir köyde geçiyor,dönem filmiyle alakası yok, küçücük insanların mucizeler yaratan muhteşem dünyalarını anlatıyor Mahsun. İnanılmaz bir görsel şölen ile. Kamera tekniklerinden anlamam ama çekim yapılan yerler ve manzaralar o kadar şahaneydi ki insanın gidip oraları göresi geliyor.

Mahsun’un filmi gişede Russel Crowe’un “Son Umut” filmini geçmiş

Son Umut

İlk üç gün: 281 bin 461
Toplam izleyici: 512 bin 384
Toplam hasılat: 5 milyon 762 bin 632 TL

Mucize

İlk dört gün: 642 bin 187

Toplam hasılat: Yaklaşık 7.1 milyon TL

 Evet son haberlerimizde böyle sizi filmin fragmanı ile baş başa bırakayım

YouTube Preview Image

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Mucize – Mahsun Kırmızıgül için 2 cevap

  1. sibel der ki:

    Kararsızdım bu yazıdan sonra gidip izledim gerçekten harikaydı.Teşekkürler

Yorum Yapın