Memleketi Ben Kurtaracağım! – Gülse Birsel

idzgr3EH

Bence o Türkiye’nin en güzel ve en akıllı kadını. Bize kadın mizahının çok daha ince bir zekaya hitap ettiğini gösteren, o kaba saba bol küfürlü erkek mizahından sıyrılıp biraz da olsa gerçekten gülmemizi ve gülerken düşünmemizi sağlayan harika kadın. Tabi ki Gülse Birsel’den bahsediyorum.

Onu ilk Avrupa Yakası dizisiyle mi tanıdık, öncesini hatırlamıyorum, ama dizinin yayınlandığı günlerdeki mutluluğumu hatırlıyorum. Karakterlerin hepsini gerçek insanlarmış gibi nasıl da benimsemiştim. Ya o diyaloglardaki zekice mizah. Sonrasında 7 Kocalı Hürmüz’de izledim, orada da harikaydı. Yalan Dünya nasıl ratingi düşük bir dizi oldu anlayamıyorum. Gerçi evlilik programlardaki saçmalıkların, genç kızların saç saça baş başa kavga ederek yarıştığı moda programlarının yüksek ratingler aldığı bir ülkede Gülse’yi anlayacak adam bulmak elbette zor olur.

0633b4f5-512b-4779-9a78-e63bca3da590

“Memleketi ben kurtaracağım” çıkar da ben almaz mıyım? Gerçi içinde daha fazla politik yazı olur diye düşünüyordum ama mizahi yöne daha fazla eğim verilmiş.  188 sayfalık bir kitap. Bir solukta okunuyor. Kafanız çok dolu olduğunda, stresli bir günün sonunda kahkahalarınıza kavuşmak için hemen almalısınız. Sizi tanıtım yazısıyla baş başa bırakayım.Ama önce bir replik resmi 🙂

tumblr_mivh9wnBtx1s332bjo1_500

“… Ülkenin hali yüzünden kaybettiğiniz kahkahanızı geri verebilirim belki. Ümidim o. Bu kitapta, hem ülkeyi yönetmeye talip olduğum bazı siyasi yazılar, hem de politikayla hiç ilgisi olmayan makaleler bulacaksınız.

Misal ilk bölümde otobiyografimi kaleme aldım. Henüz genç bir kız olduğum için 7 yazıda bitti. Gülecek bir şey yok, daha bir espri yapmadım! 

Kitapta ayrıca, diyetten antidepresanlara, astrolojiden sosyal medyayı nasıl kullanmanız gerektiğine, pek çok anekdot ve tavsiyem var. O bölüme bir kişisel gelişim kitabı muamelesi yapabilirsiniz. Yazıları dikkatle okuyup, benim yaptıklarımı asla yapmazsanız, kişisel olarak gelişeceğinize inanıyorum. Ama çok da fazla gelişmeyin. Madonna vücut geliştireyim dedi, kolları ne oldu gördünüz…

Yani ismine aldanıp sadece siyaset okumak için kitabı alan ve şu an iade etmeye karar verenler, paranızı geri vermeyeceğiz! Yedim bile ben o parayı! Simitle üçgen peynir aldım, yedim. Paranızı değil, ama ülkenin hali yüzünden kaybettiğiniz kahkahanızı geri verebilirim belki. Ümidim o.

Milletçe ortak üst kimliğimizin bir huni olabileceği, kafayı sıyırdığımız şu dönemde, bir iddiam var: Kapaktaki cankurtaran üniformalı temsili fotoğrafımın da anlattığı gibi, memleketi ben kurtarabilirim! En azından denerim. Durumumuz daha iyi olur mu, bilmiyorum. Ama daha kötü olamaz diye düşünüyorum! En azından acık güleriz be? Ha?”

Kitabı hemen satın almak için buraya tık tık 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın