Macbeth Tiyatro Oyunu

 30 Aralık günü 2017 yılının benim için son oyunu olan Macbeth için biletim vardı. Arkadaşımla birlikte Tabi ki Muhsin Ertuğrul’a oyunu izlemeye gittik.

William Shakespeare’in bu meşhur oyununu okumayan vardır elbette ama duymayan yoktur herhalde.Konusuna gelirsek ; Büyük bir savaştan kahramanlıkla dönen Macbeth ve arkadaşı Banco yolda giderken 3 tane cadı ile karşılaşır ve haklarındaki kehaneti öğrenirler. Cadılara göre Macbeth önce Cawdor Baronu sonra da kral olacağını; Bacon’a da kral olamayaağını ancak oğullarının kral olacağını söyler. İlk başta inanmak istemezler ama Macbeth’i kahramanlıklarından dolayı ödüllendirmek isteyen kral onu Cawdor Baronu ilan edince kehanetin doğru olduğunu anlarlar.

Macbeth kehanetleri karısına anlatınca bayan Lady Macbeth kehanete göre kral olabilmek için Kralı öldürmesi gerektiğini söyler. Macbeth’ler birlikte, evlerine ziyarete gelen kralı öldürür ve tahta çıkarlar. Ancak tahtı korumak, tahta çıkmaktan daha zordur. Macbeth de kanla çıktığı tahtını korumak için sürekli kan dökmek zorunda kalır. Bu durum hem kendisini hem de karısı Lady Macbeth’i vicdanen zorlamaya başlar. 

“İyi kötüdür ,kötü de iyi”

“En kolay kirlenir en temizi”

Macbeth’lerin taht hırsı ve vicdan muhasebesinin sürrealist bir biçimde anlatıldığı oyunda en dikkatimi çeken hem Lady Macbeth’in hem de Bay Macbeth’in kötü ve olumsuz yanlarının kuklalarla temsil edilmesi oldu. İç çatışmalarını ve içlerindeki kötüyü göstermek açısından iyi bir betimleme olmuş.

Sahne, müzikler, dekor, görsellik inanılmaz güzeldi. Tam 1 saat 15 dakika süren bir görsel şölen izledik. Ancak hikaye için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ne yazık ki. Oyun fazla kısaltılmıştı ve yansıtılmak istenen duyguların hiç birini bu haliyle seyirciye geçirmekte başarılı değildi. Görsellik çok fazla ön plandaydı, hikaye çok arka plandaydı. Oyunun bittiğini oyuncular selam vermeye başlayınca anladım. 

2017’nin son oyunu oldu benim için. 2018 de bakalım hangi oyunlara gideceğim. Tiyatro öyle bir şey ki bir kere tozunu yuttun mu, artık bırakamazsın… Bol tiyatro tozu yutmalar o zaman…

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın