Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna son günlerde tüm bloglarda,tüm kitapçılarda ve insanların elinde en çok gördüğüm kitaplardan biriydi. Eh, bari bende okuyayım dedim. Sabahattin Ali’de okumamıştım hiç, bir başlangıç olur diye düşündüm.Kitabın basım yılı 1943. Toplamda 160 sayfa, fiyatı da kitap yurdunda 8 tl.

20140907_214803

Ben klasikleri sadece bilgim olsun diye, kitap kültürüm olsun aman eksik kalmayayım diye okumuş, çok keyif almamış bir kızım. Şaşırdınız mı? Hatta yargıladınız bile belki ama bu bir gerçek. Hiç birinden öyle aman aman bir zevk almamışımdır.Türk edebiyatında da en çok Reşat Nuri Güntekin severim,çünkü kitaplarında tasvirlerin ötesinde bir konu vardır.

Sabahattin Ali’nin bu kitabı işte o sıkıcı klasikleri hatırlatıyor.Bir adamın gençliğinde Almanya’da yaşadığı bir aşkın hazin öyküsünü anlatan kitap bol detaylara,kişisel sorgulamalara boğuluyor.Öyle pek aman aman değişik,  ilginç bir konusu yok. Edebiyatseverler çok sevecektir eminim çünkü kitabın edebi anlamda değeri yüksek.

Ama her zaman dediğim gibi bir kitabı okurken beklentileriniz neyse keyif alımınız da ona göre değişiyor. Bu kitabı tavsiye eder miyim, okuyacak başka bir kitabınız yoksa neden olmasın…

20140907_214811

Size kitap arkasını yazayım:

“ Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor,koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarını zorla zapt ederek geziniyor;rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum”Kürk Mantolu Madonna”yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum”

Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca.Kollarıyla sarar bizi.Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz.

Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor.Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali için 2 cevap

  1. mubeccel der ki:

    2010 yılında is bankasinda çalışırken bir arkadaşımın hediyesi olarak bana ulaştı bu kitap. Hediye eden arkadaşıma her firsatta teşekkür etmisimdir. Ben karamsar bir ruh halinin, tüm ağırlığıyla baska duygulara yansima durumunun Sabahattin Ali yorumunu çok begenenlerdenim. Bu kitapta hem heyecan veren bir hikaye hemde anlatimi ve diliyle doyurucu bir eser tadi aldım. Sare ye katılıyorum beklenti ve ruh hali etkili oluyor sanirim. Benimde bestseller olmus ama 10. Sayfada elime alamadigim cok kitap vardır. Ama Kürk Mantolu Madonna hatirladigimda bile beni gulumsetenler arasinda.

    • saremy der ki:

      Ben böyle ince kitaplari da sevmiyorum zaten mübeccel:) Keyif vermedi bana neden bilmiyorum.Ancak Khaled Hosseini okumalisin mutlaka.inanilmaz bir kurgu,hikaye ve anlatim

Yorum Yapın