Kongo’ya Ağıt – Jean Cristophe Grange

Veeee Jean Cristophe Grange geri döndü! Heyooo, burada bir alkış… Dünyanın yaşayan en iyi polisiye gerilim yazarıdır kendisi. Lontano adlı kitapta ilk okuduğumda devamının geleceğini bilmediğim için yarım kalmış bir hikaye olarak değerlendirmiş ve memnuniyetsizliğimi çok açık bir şekilde şu yazımda dile getirmiştim. Ama yanılmışım. Muhteşem bir devam kitabıyla dönüp beni utandırdı maalesef.

Grange kitaplarının verdiği heyecanı ne kadar özlemişim. Başka hiçbir yazar bunu hissettiremiyor bana. Adam sözcük sihirbazı, kelimeler ve cümlelerle raks ediyor. Anlatmıyor, yaşatıyor.

Bu kitabın büyük bölümü Lontano’nun devamı olarak Afrika’da geçiyor. Grange Afrika’yı öyle bir anlatıyor ki okurken o bataklıklara batıp çıkmış, sivrisinek ve türlü haşarat tarafından ısırılmış, karanlık madenlerde gezmiş gibi hissediyorsunuz. Kitapları bana sinemadan bile daha net görüntüler veriyor.

Çok isterdim tanışmayı. İnanılmaz merak ediyorum. O benim gözümde zirveye “Siyah Kan” ile oturdu ve asla inmeyecek ama nasıl bir psikolojidir bu anlamıyorum arkadaş. Bu delicesine kurgular, her konuda bu kadar derin bilgi sahibi olmak. Yazdığın olayları insanlara bu derece yaşatmak, nasıl bir yetenek gerektirir? Önünde saygıyla eğilmiyorum, bildiğin yerlere kapanıyorum.

“Kongo’ya Ağıt”ta Erwan, Catherine Fontana cinayeti ile ilgili Afrika’ya doğru bir yolculuğa çıkıyor. Çivi adam soruşturmasında bulduğu her ipucu, her şüphe onu babasına yönlendiriyor ve tüm soruşturması bizzat babası tarafından engelleniyor olsa da asla pes etmiyor. Babası Gregor Morvan’ın geçmişi de bu kitapta bizlere veriliyor. Çok detaya inmek istemiyorum. Kitapla ilgili spoiler vermeyeyim diye. Lontano’yu okuduysanız bu kitabı okumanız Allah’ın emri artık… Okumadıysanız harika bir maceraya ilk kitaptan itibaren kesintisiz başlama şansına sahipsiniz demektir. Biz 2. Kitap için çok bekledik.

“LONTANO” DEVAM EDİYOR!
 
Bütün yollar cehenneme çıkıyor…
Afrika’da, Floransa’da, Paris’te…
Düşman aynı: Çivi Adam!
İblisle son düello başlıyor!..

Satın almak için buraya tık tık 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın