Komik-i Şehir Naşit Bey

Cumartesi günü Muhsin Ertuğrul Sahnesi’n de Komik-i Şehir Naşit Bey adlı oyunu izledim. Bu oyun Adile Naşit ve Selim Naşit’in babaları olan “Sultan Hamit’i bile güldüren adam” olarak anılan Naşit Özcan’ın hayat hikayesidir. Oyunun konusu şehir tiyatroları web sitesinde şu şekilde anlatılıyor.

Türk Tiyatrosu’nun önemli adlarından Naşit Özcan’ın yaşamından kesitler sunan oyun, 19. yüzyıl sonundan 20. yüzyıl ortalarına kadar olan süreçte tiyatromuzun, özellikle de Tuluat Tiyatrosu’nun sıkıntılı dönemlerini, Naşit ve Tiyatrosu’nun yaşadıkları üzerinden aktarıyor. 20. yüzyıl gerçeğinde sinemanın giderek güçlenmesi ve yayılması, Şehir Tiyatroları’nın İstanbul tiyatro yaşamındaki yeri, yaklaşan 2. Dünya Savaşı’nın ülkeye ve sanata yansıyan zorlukları, Tuluat Tiyatrosu’nun yeni yol ayrımlarına girişi, Naşit’in tanıdığı, tanıştığı tiyatromuzun önemli adları, Naşit’in ailesiyle ilişkisi oyunun konusu ve kurgusunda kendine yer buluyor. Yakın dönem Türk Tiyatrosu’na müzikli anlatımıyla, anılarla harmanlanan bir gözle bakan oyun bizleri bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Oyun 110 dakika sürdü,2 perde olarak oynandı. İçeriğine yerleştirilmiş geçmişte oynadığı oyunların kesitleri, kantocu Amelya Hanım’ın kantoları hikayeyi renkli bir hale getirirken sonu dramatik bitiyor ne yazık ki. Her zamanki gibi ağzı açık ayran budalası gibi seyrettim oyunu. Hayranlıkla ve takdirle…

Tulûat tiyatrosu, olay örgüsü bilinmekle birlikte bir metne dayanmayan ve doğaçlama olarak oynanan bir sahne sanatı

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın