Karanlıktan Sonra – Haruki Murakami

“Gece yarısından sonra zamanın kendine özgü bir akışı vardır. Ona karşı koyamazsın…

Sık sık aynı rüyayı görüyorum: Yedi yaşındayım ve yine öksüzüm. Yapayalnızım ve güvenebileceğim tek bir yetişkin yok çevremde. Gece olmak üzere. Hep aynı rüya. Rüyamda, hep yedi yaşıma dönüyorum.

Bütün bir geceyi dışarıda geçirmek zorunda olan bir genç kız… Onun iki aydır uyanmak istemeyen kız kardeşi… Aşk otellerinden birinde korkunç şekilde dövülen bir eskort kadın… Karanlık yanını büyük bir ustalıkla gizleyen bir erkek… Ve güzel bir kızı başka bir gerçekliğe kaçıran Yüzü Olmayan Adam… Karanlıktan Sonra gece insanlarının romanı… Bütün Murakami romanları kadar gizemli ve ürpertici…”

Yayınevi: Doğan Kitap

Sayfa: 180 sayfa

Basım Tarihi: 2017

Haruki Murakami’nin okuduğum ilk kitabı. Hakkında tek kitapla karar verilebilecek biri değil kendisi. Ancak bu kitap üzerinden gidersek şöyle söyleyebilirim. 

Havada kalmış sonları pek tercih etmediğim için kitap bittiğinde “Eee ne oldu şimdi, bitti mi yani” gibi sorularla kalakaldım. Baştan sona oldukça lezzetli, sağlam karakterler ve ilginç detaylarla devam eden konu hiçbir yere bağlanmıyor. Birkaç kişinin bir gün içinde yaşadıklarının özeti şeklinde verilen konu beni çok cezbetse de sonunun hava da kalmasından dolayı keyfimi kaçırdı. Zaten çok ince bir kitaptı, oradan anlamalıydım

Nette yaptığım araştırmaya göre tüm kitaplarının sonu bu şekilde hava da kalan bir yazarmış. O yüzden birbirimize pek ısınamadık. Final değil gidişat önemli benim için diyorsanız eğer, okurken kesinlikle keyif alacağınız, merak edeceğiniz, gizem unsurları ile devam eden bir kitap. Bittiğinde, eliniz böğrünüzde kalmayacaksa okuyabilirsiniz.

Haruki Murakami aynı zamanda tüm zamanların en iyi yazarlarından biri olarak görüldüğü edebiyat Dünyasında oldukça önemli bir japon yazardır. Kendisi aynı zamanda Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmiş biridir. Boru değil yani…

Bir daha okumam demiyorum, sadece özellikle almam.

Ne olursa olsun, bir sonu olmalı kitapların…

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Karanlıktan Sonra – Haruki Murakami için 2 cevap

  1. Sultan Asar der ki:

    Valla bana boru gibi geldi. Ne dedi bu adam ne anlatmaya çalıştı. Bişey dedi de çevirmen mi çeviremedi bilemedimki

Yorum Yapın