Karanlık Zihinler – Alexandra Bracken

karanlikzihinler_1

Yazarın daha önce hiçbir kitabını okumadım hatta başka kitabı var mı, onu da bilmiyorum. Yani kitabı alırken hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Neden mi aldım? Arka kapakta fiyatı 24 tl olmasına rağmen kampanyaya girmiş 9.90 a satılıyordu DNR’de.

Bir Distopya,  nefes almadan okuduğum 572 sayfalık bir kitap. İnanılmaz beğendim. Hem böyle güzel bir kitabın yazarının bu kadar genç ve güzel bir kadın olması da şaşırttı beni. Ne alakaysa.

bracken-photo

Biraz kitaptan bahsetmek gerekirse Amerika’da İANN adı verilen sadece çocukların yakalandığı salgın bir hastalık başlar. Bu salgından hayatta kalan çocuklar bir takım yeteneklere sahip olurlar. Bu salgının ve hastalığın nedeni bilinmediğinden ortaya çıkan her yetenek kendi içinde bir renkle isimlendirilir. Yeşiller Süper Zeka, Maviler Telekinezi, Sarılar Elektrik kontrolü, Kırmızılar Ateş Kontrolü ve en tehlikelisi Turuncular Zihin Kontrolü…

Hükümet bu çocukları kontrol edebilmek için rehabilite kampları oluşturur. Aileler kendi ocuklarından korktukları için kamplara gönderirler. Ruby’de ailesi tarafından kampa gönderilen çocuklardan biridir. Kamplarda bu çocuklar üzerinde deneyler yapılmakta ve tehlikeli görülen çocuklar yok edilmektedir. Ruby kampta yapılan gruplamalarda Turuncu olmasına rağmen görevlileri kendisinin Yeşil olduğuna inandırmıştır. Kahramanımız Ruby 6 yıl boyunca kalır bu bir nevi Nazi toplama kampında.

Artık hiçbir şeyden umudu kalmayan Ruby, bir nevi robota dönmüş otumsu yaşantısını sürdürürken yeteneklerinden faydalanmak isteyen bir grup tarafından kamptan kaçırılır. Kendisine kurtulmasında yardım eden kişilere de güvenmeyen Ruby onlardan kaçıp kendisi gibi yetenekli 3 çocukla karşılaşır.

e11e687a-56d2-4d2b-8a56-4861bf0574af

Kitabın kampta bölümleri oldukça sıkıcı olmasına rağmen Ruby’nin kaçısı ve Liam,Chubs ve Zu ile tanışmasıyla hareketlenmeye başlıyor. 4 Kafadar bir Turuncu olan ve yetenekli çocuklara yardım eden Kaçak Çocuğu bulmak için yollara düşer. Tabi peşlerinde kamp görevlileri, ödül avcıları ve Çocuk Birliği görevlileri vardı.

Kitapta en sevdiğim karakter Liam, yakışıklı, esprili, fedakar, üsteli bir mavi, yani telekinezi yeteneği var. Chubs dobra bir karakter,hayatınızda olmasını isteyeceğiniz, düşündüğünü pat diye söyleyen  bir kız. Zu, kendi yeteneğiyle baş edemeyen elektrik kontrolü gücü olan küçük kız.

Bu kitabı okurken insan böyle güçleri olmasını istemiyor değil ama bir yandan da bu güçlerin sorumluluğun almak sürekli bir av modunda kaçmaya çalışmak da zor.

Okurken çok keyif aldım. Sizleri kitap arkasıyla baş başa bırakayım.

Adım Ruby

Hepinizden farklıyım.

Aklınızın derinliklerinde gezinebilir,

Anılarınız hiç yaşamamışsınız

Gibi silebilirim.

Henüz on yaşındayken Thurmond’daki bu

Rehabilitasyon kampına gönderildim.

Hem de kendi ailem tarafından…

Burada her adımını izleniyor, nefes alışverişlerimiz bile…

Yalnız değilim.

Maviler… Yeşiller… Turuncular…

Sarılar ve Kırmızılar…

Karanlık zihinler…

Ve yaşamak için saklanmak zorunda kalanlar

Ve kaçanlar….

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın