İstanbul Oyuncak Müzesi

12-oyuncak-muzesi-4

Geçen hafta sonu birden bire aklıma esti ve bir arkadaşımla, bana göre İstanbul’un öbür ucunda olan Oyuncak Müzesi’ne gittik. Göztepe de yer alan Oyuncak Müzesinin sahibi bildiğiniz gibi Şair Sunay Akın. Müzenin sitesinde yer alan mevcut bilgilerden alıntı yapayım.

20160130_121523

“İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze tarihi bir köşkte konumlanmıştır.  Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık artırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır. Örneğin, uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılmaktadır. Müzenin dekoru da bu düşünceyle sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil etmektedir.”

20160130_120016

Müzenin giriş fotoğrafını google görsellerden aldım çünkü dışarıdan fotoğraf çekmek müzenin önüne park eden arabalar yüzünden imkansızdı.  Müzenin girişinde de foto çekilemedim o yüzden.

Oyuncak müzesi giriş ücreti 12 tl, indirimli 9 tl. Ancak çocukların en az gelebileceği zamanlarda ziyaret etmeye çalışmanız daha mantıklı olur. Çünkü öncelik onların olduğu için o gürültü ve karmaşa da gezinizden başınız ağrıyarak çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Girişten itibaren 3 kat ve en altta kafeteryası var. Ben içeride bir sürü resim çektim ama odalar karanlık ışıklandırma da sadece camekanların içinden oyuncakları aydınlattığı için fotolar karanlık ya da yansımalı çıktı. O yüzden bir iki video çekmeye çalıştım. Bu acemice videolarımı mazur görün lütfen. Her şey sizin için…

Gülmek yok videolarıma, telde çektim hepsini.Üstelik o kalabalıkta yer bulmaya çalışmaktan iflah olduk.Ama keyifli bir gündü. Çocukluk oyuncaklarını müzede görmek insanın kendini yaşlanmış hissetmesine sebep olsa da…

Oyuncak Müzesinin web sitesine girmek için buraya tık tık

20160130_120858

Uzay Oyuncakları Odası

Uzay oyuncakları odasında Starwars hayranları için ilk Starwars oyuncakları mevcut.

20160130_114151

Charlie Chaplin Bebeği hikayesi aşağıda.

1920’li yıllarda, New York’un köylerinden Saranac Lake sakinleri, açmayı düşündükleri anaokulu için, gelir sağlamak amacıyla bir halk pazarı kurmaya karar verirler. Pazardaki satışlardan elde edilen gelir, anaokulunun yapımında kullanılacaktır.

Bu hayır girişimine duyarlılık gösteren Emma Moris, kocası William’dan bütün arkadaşlarına hatta özellikle ünlü olanlarına mektup yazarak, pazar yerinde satılmak üzere uygun gördükleri eşyalarını göndermelerini rica eder.

Kısa bir süre sonra, William’ın gönderdiği mektuplardan birine Hollywood’tan bir yanıt gelir: ” Sevgili Morris, bu güzel kampanyanızda size yardımcı olması için, bana çok benzeyen bir oyuncağı ve yanında imzalı fotoğrafımı gönderiyorum.”

Mektubu gönderen William Morris’in yakın arkadaşı Charlie Chaplin’dir.

20160130_121809

En üstte günün yorgunluğu 🙂

Oyuncak müzesi anlatmakla biter mi? En iyisi mi size de bir gün gelsinler soldan soldan,kalkın gidin,kendiniz görün.

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel, Gezdim Gördüm kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın