Hoşgeldin Bahar…

images (4)

Ve sonunda bahar güneşi tüm sıcaklığı ile hem havaları hem ruhumuzu ısıtmaya başladı çok şükür. Yazı çok sevdiğimi ve kış boyu depresif olduğumu hep söylerim ya, aslında bahar dönemlerinde de gelgitli depresif dönemlerim oluyor. Yine de kışa oranla daha çabuk geçiyor,çünkü yazın yapılacak o kadar çok şey var ki, güzel havalarda sadece dışarı çıkıp yürümek bile insanı iyileştirmeye yetiyor.

Özellikle bahar yorgunluğu, bahar sendromları denilen bu dönemlere dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü bu durum hem kişisel, hem de iş hayatımızı olumsuz etkileyebiliyor. Peki bu dönemi kolay atlatabilmemiz için ne yapmalıyız?

images (3)

1 – Bence bu dönemde yaptığımız diyetlere biraz ara vermeliyiz. İnsan diyet yaparken aynı anda mutlu olamıyor, sürekli kilolarına takık bir hale geliyor, kalori hesapları,sürekli guruldayan mide,enerji kaybı yaratıyor. Yediğimize içtiğimize dikkat edelim ama  bir süre için diyete ara verelim.

images (2)

2 – Uzmanlar bu dönemde vücudumuzda hissettiğimiz o bahar yorgunluğuna en iyi gelecek şey olarak bol bol su içmeyi öneriyor. Buna bir yere kadar katılıyorum. Ama “Günde 2 litre su için” diyen uzmanlara sen neyin kafasını yaşıyorsun demek istiyorum müsadenizle.

1.90 boyundaki bir adamla 1.60 boyundaki bir insanın vucüdunun su ihtiyacı aynı mıdır? Gün içerisinde zaten yediğimiz içtiğimiz şeylerden su ihtiyacımızın bir kısmını karşılamak üzere programlanmışız.Aşırı su tüketip böbrekleri yormaya da hiç gerek yok. Her vücut için su ihtiyacı farklıdır. Bunu sadece siz bilebilirsiniz, hee benim gibi hiç su tüketmeyen biriyseniz kendinizi zorlayıp en azından günde 1 lt su içmeye çalışın.

images

3 – Sabahları bir bardak ılık limonlu su içmeye çalışın.

Tansiyon hastası değilseniz sabahları içeceğiniz bir bardak ılık limonlu su hem metabolizmanızı hızlandıracak,hem vücudunuzu canlandıracak ve sizi güne hazırlayacaktır.

indir

4 – Uyku… Bence en önemlisi. Bu da su gibi her insanda farklı ihtiyaç demek. Ben günde 7-8 saatten az uyuduğum zaman kendimi yorgun hissediyorum. Belki çoğu kişiye göre fazla ama benim ihtiyacım olan bu. Bu uykunun en önemli süresi olan gece 24.00 ve sabah 04.00 arasını mutlaka uykuda geçirmeye çalışın.

5 – Beslenmenize dikkat edin, eğer fazla asidik besleniyorsanız (fast food tarzı) suyunuzu alkali olarak tüketmeye çalışın ki vücudunuzun PH derecesi dengelensin. 

images (1)

6 – Spor yapmaya çalışan bayanların maalesef vakti olmuyor. O zaman sizde benim gibi mümkün olan her fırsatta güneşi gördüğünde hem d vitamini almak hemde hareket etmek için yürüyün. Yakın mesafelere yürüyerek gitmeye çalışın, servis kullanıyorsanız erken inip eve yürüyün.Mümkün olan her şekilde açık hava da yürüme aktivitesi yapın

images (5)

7 – Gülün… Hayatta ölüm ve hastalık dışında üzerinde gülemeyeceğiniz hiç bir şey yok. Üzüntülerinizle dalga geçin, Kendinizle alay edin.Her şeyi hafife alın.

Nerede okudum hatırlamıyorum ama en sevdiğim sözdür.

“Gerçek bir kasvettense, sahte bir neşeyi tercih ederim”

Harika bir bahar olsun…

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Hoşgeldin Bahar… için 4 cevap

  1. fatma der ki:

    Gerçek bir kasvettense, sahte bir neşeyi tercih ederim… Güzel sözmüş. Uygulama zor olsa da…

  2. zeynep der ki:

    Valla bahar gelemiyor, İstanbul’da dünden beri hava felaket

Yorum Yapın