Hobbit House Balat – Paylaş Kurtul

dsc_0030

Sonbaharın hüznünü dağıtmak için yapılabilecek en güzel şey nedir diye düşünürken denk geldim sayfalarına.Evde kışlıkları çıkarırken artık kullanmadığımız ve ihtiyacı olanlara vermek üzere ayırdığım giysiler vardı. Onları nereye versem diye düşünüyordum.
Facebookta Hobbit House Balat’ın “Paylaş Kurtul” adını verdikleri bir sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde Balat’ta bulunan 3 katlı bir kahvaltı evini keşfettim. Serpme kahvaltı hizmetleri kişi başı 35 tl. Aynı zamanda askıda kahvaltı bırakabiliyorsunuz.
Nedir askıda kahvaltı hemen açıklayayım. Bir kişilik kahvaltı yapıp 2 yada 3 kişilik kahvaltı parası öderseniz eğer o fazla kahvaltıyı askıya bırakmış oluyorsunuz. Daha sonra parası olmayan fakir insanlar için o askıda biriken kahvaltılar veriliyor.Böyle bir uygulama.

dsc_0035

Yoldan geçen ve susayan herkes ücretsiz su içebilir

Hobbit House Balat tamamen eski eşyalardan kurulmuş, bir yakınınızın evinizdeymişsiniz hissi veren bir mekan. Zaten mekanın sahibi -demeyelim- işletmecisi (sahibi olmaktan hoşlanmıyorlar her şey, herkes için şeklinde bir anlayışları var.) Sinem, müşteri değil misafir, işletme değil ev anlayışını anlatmaya çalışıyor gelen misafirlerine.

dsc_0011
Özellikler çocuk kıyafet ve kırtasiye malzemelerine ihtiyaç duysalar da büyükler için olan malzemeleri de götürebiliyorsunuz. Hepsini ihtiyaç sahibi kişilere dağıtıyorlar. Mekan öğleden sonra 15:00 e kadar açık o saatten sonra arabalarıyla fakir mahalleleri gezip eşyaların dağıtımını yapıyorlarmış. Aynı zamanda kendi kafelerinde pazar ve pazartesi günleri çocuklara ücretsiz oyuncak ve bilumum malzeme dağıtımı yapıyorlar.

dsc_0014
Hiç bir şeyiniz yoksa evde kek, poğaça şeklinde çocukların yiyebileceği malzemeler hazırlayıp kafenin dışındaki masalarına bırakabilirsiniz. Orada gün boyu çocuklar için yiyecek bir şeyler bulunuyor. Yoldan geçenler de alabiliyor bu ücretsiz ikramlardan.

dsc_0034
Onu da yapabilecek durumunuz yoksa ya da benim gibi kek börek konularında beceriksizseniz kafeye gidip bulaşık yıkayarak ya da gönüllü orada çalışarak da katkıda bulunabiliyorsunuz. Harika değil mi?

15000619_10154773256137728_1449641324690571052_o

Mekanın kurucularından Sinem Hanım, kardeşim ve ben

Mekanla ilgili gidip görenlerin yazmış olduğu yazıları da burada paylaşmak istedim.
İlk yazıyı okumak için buraya tık tık
Diğer yazı için buraya tık tık
Bir cumartesi günü onlarla birlikte kahvaltı yapmak ve birilerine faydanızın dokunduğunu bilmek kadar huzur verici bir şey olamaz.Deneyin ve bu iyilik hareketini çevrenizdekilere de bulaştırın olur mu?
Hobbit Balat House facebook sayfası için tıklayın.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel, Gezdim Gördüm kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın