Her Şeyin Teorisi – Stephan Hawking

images (9)

Yakın zamanda 1942 doğumlu Als hastası ünlü fizikçi Stephan Hawking’in kitabı “Zamanın Kısa Tarihi”ni okumuştum. Filmi vizyona girince gitmek bana şart oldu. Üstelik başrolü canlandıran Eddie Redmayne filmdeki performansıyla en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Film aynı zamanda 5 dalda oscar,4 dalda Altın Küre Adayı olup En iyi Özgün Film Müziği ve Drama dalında En iyi Erkek Oyuncu Altın Küre ödüllerini de aldı.

Stephan Hawking’ın karısının ağzından yaşam öyküsünü anlattığı kitaptan uyarlama olan filmde ünlü fizikçinin ilmi yönünden çok duygusal ve ailevi bağları anlatılıyor.

images (10)

Eşi Jane ile tanışması, henüz 21 yaşında iken kendisine Als hastalığı teşhisi konması, herşeye rağmen asla ve asla pes etmemesi size kendi hayatınızı sorgulamanızı sağlatıyor. Filmde kariyeri hızla ilerlerken vücudu yavaş yavaş biten muhteşem bir beynin yaşadıklarıyla baş etme çabasını anlatıyor.

images (12)

Karısı Jane ondan asla vazgeçmiyor ve 2 yıl ömrü kaldığını bile bile onunla evleniyor. Üç muhteşem çocukları oluyor, ancak film boyunca Jane’in yaşadıklarından da çok etkileniyorsunuz. Gencecik güzel bir kadın ve vücudunun hiçbir yeri çalışmayan tamamen bakıma muhtaç bir koca. Ne olursa olsun ne kadar dayanabilirsiniz? Jane’in aklı da ara ara kendilerine yardım eden kilise korosu müzisyeni Jonathan’a kayıyor. Ne yazık ki onu suçlayamıyorsunuz,  hatta çok iyi anlıyor ve artık mutlu olmasını istiyorsunuz. Stephan’da karısının hayatının ne kadar zor olduğunu görüyor ve onu özgür bırakıyor. Filmin sonunda söylenene göre Jane Jonathan ile evlenmiş ve halen Stephan ile arkadaşlığı devam ediyormuş.

images (11)

Bu kadar büyük bir hastalıkla baş etmeye çalışmak ruhsal olarak ne kadar yorar insanı. Tahmin bile edemiyorum. Filmden çok üzgün bir ruh hali ile çıktım. Ama çok beğendim. Başroldeki Eddie Redmayne gerçekten ayakta alkışlanacak bir performans sergiledi.

İlk 15 dakika film biraz monoton ama sonra açılıyor ve sizi bir sürü soruyla baş başa bırakıyor. Aynı şeyi yaşasam ne yapardım? Benim etrafımda beni böyle sevecek ve destek olacak kişiler olabilir miydi? Tekerlekli sandalye de bilgisayar yardımı ile konuşurken hala espri yapabilir miydim?

http://www.imdb.com/title/tt2980516/

 Filmin imdb puanı 7.4 ama benim puanım daha fazla

Sizi fragmanı ile baş başa bırakıyorum

YouTube Preview Image

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın