Hemingway’in Kadınları – Naomi Wood

Sıcaklardan iyice serdim ben. Ne yazı yazasım var, ne kitap okuyasım. Haliyle bloğu da bayağı ihmal etmeye başladım. Ancak hayatıma yeni bir renk geliyor bugün. Beni biliyorsunuz, tam bir kediciyim. 5 yaşındaki Bengal cinsi oğlum Paşa ile yaşamaktayım. Şimdi eşim İzmir’den Paşa’ma bir kardeş getiriyor. Sokaktan bulunmuş, 2.5 aylık, kırma bir cins olabilir, resimlerini gördüm ama henüz müşerref olmadım. Bu gece dönecekler, aşı karnesi çıkarılmış, aşıları tamamlanmış, veteriner görmüş.Çok heyecanlıyım. Geldiğinde oğullarımın ikisinin de resimlerini paylaşırım. Ayrıca uyum süreçleri ile ilgili de bir yazı yazacağım. Malum Paşa’m inanılmaz yabani. Alışması zor olacak. Neyse, konumuz bu değil.Bugün Naomi Wood’un Hemingway’in Kadınları adlı kitabından bahsedeceğim size.

Ernest Hemingway, Silahlara Veda, Çanlar Kimin İçin Çalıyor gibi eserleriyle tanıdığımız Pulitzer ve Nobel ödüllü bir yazar. 1961 yılında av tüfeği ile kendini vurarak yaşamına son veren yazarın, hayatına giren kadınların öyküsünün anlatıldığı kitapta, hayranlık duyulan bir adamın derbeder ruh haline tanık oluyoruz.

Ernest’in ondan 8 yaş büyük ilk eşi Hadley

Ernest Hemingway oldukça çapkın bir adammış, hayatı başkalarını pek düşünmeden kendi için yaşamış ama bu da onu mutlu edememiş. Tam olarak 4 kez evlenmiş ve eşlerini kısa süre mutlu ettikten sonra hemen aldatmış.Her seferinde eşini aldattığı kişiyle evlenmiş. Tüm sorunlu karakterine rağmen döneminin güzel kadınları sırılsıklam aşık olmuş bu deli dolu, çalkantılı yazara. Eşlerini ve her şeylerini bırakıp koşmuşlar ona, sadık olmadığını bildikleri halde.

Nedir kadınları bu sorunlu adamlara çeken şey? Üşenmedim, internetten bu kitapta adı geçen 4 kadının resmini buldum. Sizlerle paylaşıyorum.

Kitaba gelince, dili inanılmaz akıcı, sıkmıyor,kasmıyor, kolay okunuyor. Ben hiç sıkılmadan keyifle okudum.Tavsiye ederim

İşte sizlere kitap arkası

1926 yılının baş döndürücü yaz aylarında
Ernest Hemingway ve eşi Hadley, Paris’teki evlerinden ayrılıp Güney Fransa’da bir villaya yerleştiler. Briç oynayıp cin içebilecekleri, bol bol yüzebilecekleri yaz ayları boyunca, gittikleri her yerde onlara eşlik eden biri vardı: Fife.
Göz alıcı bir kadın…
Hadley’nin en yakın arkadaşı. Ernest’in gizli âşığı…
Ernest Hemingway’le evlenip onun soyadını alan ilk kadın Hadley’di. Ama son kadın ne o olacaktı ne de Fife.
Dört sıra dışı kadın, kendi dönemlerinin en önemli yazarı olan Ernest Hemingway’in hayatına birbiriyle çakışan zamanlarda girip diğer kadınlarla yüzleşmek ve aşk için neleri göze alabileceklerini sorgulamak zorunda kalacaklardı.
 
Hemingway’in Kadınları, 20. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran Ernest Hemingway’in hem yazarlık kariyerine hem de özel hayatına ışık tutan, etkileyici bir roman.

Kitabı Satın Almak için buraya Tık Tık 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın