Hayal-i Temsil

Dün Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul sahnesinde Hayal-i Temsil adlı oyunu seyrettik. Biletleri bir ay önceden almama rağmen yine önlerde oturamadık. Neyse, en azından öncekilerden daha yakındık.

20151122_200017

Hayal-i Temsil ilk kadın tiyatro oyuncularımızdan Afife Jale ve Bedia Muvahhit’in hayat hikayelerinden oluşuyor.  Oyun yazarı Ahmet Sami Özbudak aynı sahnede bir araya hiç gelmemiş bu iki değerli oyuncumuzu bir araya getiriyor ve bize hayalle gerçekliğin iç içe geçtiği masalsı bir Dünya sunuyor. 

Aynı sahnede 2 oyuncunun hayat hikayelerinden kesitler izliyorsunuz ve bu öykü onların Makyörü Dikran karakteriyle bizlere aktarılıyor. İki kadının fare benzetmesiyle birbirleriyle konuşması, yalnızlıklarını paylaşması oyuna ayrı bir tat vermiş.  İlk Müslüman kadın olarak, Müslüman kadınların sahneye çıkmasının yasak olduğu bir dönemde tüm baskı ve zorluklara tiyatro aşkı ve oyunculuk tutkusuyla göğüs geren Afife Jale’nin ömrünün ilerleyen zamanlarında morfin bağımlısı olması ve tek başına bir hastanede vefat etmesi ile insanın içini buruyor.

Eleştirmek haddim değil belki ama keşke Afife’nin o baskıcı dönemde yaşadığı zorluklar daha derin anlatılabilseydi; oyundan çıkarken pek çok kişi birbiriyle bunu konuşuyordu. “Afife neden morfin bağımlısı oldu”

yiğit

Yiğit Sertdemir… Dikran rolüyle gene büyüledi. Ben onu Cyrano De Bergerac’ta izledim ilk ve o zamandan beri hayranıyım. Bu oyunla hayranlığım ikiye katladı. Bir 3. Oyununa falan gidersem bu işin sonu hiç iyi değil söyleyeyim.

Ah o sahne… Dekorlar, uzaktan bakması o kadar zor ki, hepsine teker teker dokunmak istiyorum. Öykülerini dinlemek, fısıldayışlarını duymak, şefkat göstermek. Sahne de yerlere dokunmak istiyorum. Bir kere de benim topuk tıkırtım yansısın boşlukta.  Kimse bakmasa, herkes çıksa ve ben orada saatlerce otursam istiyorum.

Oyun 2 perde olarak 2 saat 30 dakika sürdü. Bedia Muvahhit Ve Afife Jale’yi canlandıran bayan oyuncular Şebnem Köstem ve Hümay Güldağ çok başarılı bir oyunculuk sergilediler. O kadar hayranlık duyuyorum ki kelimeler yetersiz kalır. En iyisi mi sizde bir gidin görün oyunu.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın