Gaya Restorant – Kore Yemekleri

Bloğumun gezdim gördüm kısmını uzun zamandır ihmal ediyorum. Hiçbir yere gitmiyor muyum? Elbette gidiyorum ama gittiğim yeri fotoğraflayıp yazmayı unutuyorum. Yani bir yere gittiğim zaman oranın keyfini ve sohbetin tadını çıkarırken zaman nasıl geçiyor anlamıyorum ancak oradan çıktıktan sonra geliyor aklıma “Tüh keşke birkaç foto çekseydim, bloğuma koyardım”diye. Neyse ben zaten kitap, dizi ve film bloğu sayılırım. Gezdiğim gördüğüm yerleri pek de güzel anlatamıyorum.

20150131_142207-1

Gaya’nın dışarıdan görünümü

Kore dizileri izlemeye başladığım zamanlarda keşfettik Gaya’yı. Evimize de çok yakın olunca bir cumartesi günü soluğu orada aldık. Gaya’dan bahsedilen tüm bloglarda adı geçen Cemal Bey (Sanırım şef garson falan, işletmeci bile olabilir Gaya ile özdeşleşti) sıcak ve samimi tavırlarıyla bizi rahatlattı. Yemeklerimizi seçmemize yardımcı oldu. Sonrasında ara sıra gitmeye başladığımız bir yer oldu bizim için. Bugün de oradaydık. Allahtan aklıma geldi de birkaç foto ve video çektim. Hepsini telefonum ile çektiğim için görüntüler kalitesiz olabilir.

En önemli konu Gaya’da fiyatlar. Öncelikle pahalı bir yer olduğunu bilin ona göre gidin. Sanırım yemeklerini hazırlamakta kullandıkları malzemelerin bir kısmını Kore’den getirtiyorlar. Bu yüzden pahalı. Bugün arkadaşım Terbiyeli Tofu yedi. Resmini aşağıda görebilirsiniz, o tabak 49 liraydı.

20150131_143652

Mezeler,birini hemen yediler maalesef 🙂

Neyse, mekan küçük ama sıcak. Bazen kalabalık bazen boş günlere denk geldik. İçerideki bütün masalar da birbiriyle sohbet ediyor bu orada en çok hoşuma giden şeylerden biri. Hatta Koreli grup gelirse onlarla da sohbet etme şansınız var. Çeşitli etkinliklerde düzenleniyormuş orada ama ben hiç katılmadım.

Metal chopstiklerle yerken zorlanırsanız tahta chopstickler de getirebiliyorlar. Masaya ilk önce mezeler geliyor. Benim onların arasında en sevdiğim Kimçi. Turşuya bayıldığım ve kimçi de benzer bir tat olduğu için sanırım. Bugün gelen mezeleri pek beğenmedim. Uzun aralarla ve farklı mevsimlerde gittiğim için olsa gerek her seferinde farklı mezeler getiriyorlar.

20150131_144228

Ddukbokki

Benim yemeğim Bulgogi, Makbuş Ddukbokki, Rasim’de Tofu yedi. E herkes birbirinin tabağından da tattı tabi. Bulgogi sanırım Dana etinden yapılıyor, soğan ve susam yağı ile kavruluyor, ilk kez Kore yemeği denemek isteyenler için ideal bir tat.

Ddukbokki bugün ilk defa denedik. İçindeki o silindir şeklindeki yiyeceklerin neden yapıldığını çözemedim ama jelibon kıvamında tatlı bir yemekti. Tatlı yemekler alışamadığım bana garip gelen bir tat.

20150131_144542

Bulgogi

Tofu ilk denememde bana fena değil gibi gelmişti. Bugün yediğimiz tofu ise çok tatsız tutsuz bir şeydi, hiç beğenmedim. Üstelik çok acıydı. Saman gibiydi acının dışında bir tat almıyorsunuz. Ama gelin görün ki tüm tatsızlığına rağmen bol miktarda protein yüklü bir yemekti.

Optimized-20150131_144221

Terbiyeli Tofu

Bugün soju içmedik çünkü çıkışta Fransız Sokağına Süryani Şarabı içmeye gidecektik. Karıştırmayalım dedik. Kalkmamıza yakın restorana bir grup Koreli geldi. Köprü inşaatında çalışan Koreli mühendislermiş galiba. Masalarına direk ızgara ve bir sürü domuz eti geldi. Gaya’da da Kore de olduğu gibi etler masada pişiriliyor. O domuz etlerini ızgaraya atıp pişirmeye başladıklarında içeriyi bir duman ve koku kapladı ki hesabı ödeyip kendimizi dışarı zor attık. Bu arada hesap 112 tl tuttu. Hiç bir şey içmedik. Sadece 3 yemek için ödedik.

Gaya Koreseverlerin farklı lezzetler tatmak için gelebilecekleri çok sıcak ve samimi bir yer. Ben seviyorum, size de gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Gaya Kore Restaurant : Abdulhak Hamit Cad. No:32 80090 Taksim/İstanbul
Telefon numaramız :0212 238 00 00
Restaurantımız Taksim elektrik idaresinin yolundaki Green Park otelinin hemen altındadır. (Taksim elektrik idaresinin karşı çaprazı)

Gaya’nin içinden kısa bir video çektim.

YouTube Preview Image

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Gezdim Gördüm, Kore kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın