Gavin Menzies – 1434

images

Dnr’de dolaşıp raflara öylesine göz atarken kapağındaki yazı ilgimi çekti.” Leonardo Da Vinci aslında hiç bir şey icat etmedi…Kopernik ve Galileo da öyle. Kolomb ve Macellan’ın ise keşfettikleri yeni değildi…” Nasıl ama?
Gavin Menzies yani kitabın yazarı 1937 doğumlu 76 yaşında emekli denizaltı komutanı ve amatör tarihçi. Bize çok enteresan bir tarihi anlatıyor. Batının tarihi yeniden yazdığını artık herkes biliyor. Bizler yıllarca onların bize dayattığı hikayeleri gerçek diye okuduk, öğrendik, sınavlara girdik. Vay be adamlara bak dedik. Şimdi kendi içlerinde bir takım sesler yaptıkları araştırmalar sonucunda, gerçek tarihi, yazdıkları kitaplarla insanlara anlatmaya çalışıyorlar. Gavin Menzies’in iddiaları akademik çevrelerde kabul edilmemektedir. Ki bu gerçi beni hiç şaşırtmadı. Hehehee biz sizi yıllarca kandırdık diyecek halleri yok.

Optimized-20140210_220559

1434 adlı bu kitapta geçmişteki Çin imparatorluğunun gücünü, doğu ve batının o zamanki hallerini ve Çinli amiral Zheng He komutasındaki yüzen üniversitelerin dünyaya Çinli bilim adamlarının keşiflerini yaymak için yani bilgiyi paylaşmak için çıktıkları yolculuğu anlatıyor.Kitap ta son 25 sayfa kaynakça kısmından oluşuyor yani sallama bir eser olmadığını bir takım araştırmalara dayandığını oradan görebilirsiniz.
Ancak kitabın şöyle bir handikapı var ki bildiğiniz okullarda okutulan tarih dersi kıvamında. Sürükleyiciliği yok, ansiklopedi okumakla aynı zevki veriyor. Gerçekten tarihe meraklıysanız alın okuyun yoksa bir kaç sayfadan sonra bir kenara atıverirsiniz söyleyeyim. Şimdi sizleri kitap arkasıyla baş başa bırakıyorum.

Optimized-20140210_220549

  • Kristof Kolomb,1492’de Amerika’yı keşfettiğinde elinde Amerika’yı gösteren 1434 tarihli bir Çin haritası vardı.
  • Dünya etrafında ilk kez dolaşan olduğuna inandığımız Macellan’ın elinde Çinlilerden edindiği ayrıntılı bir Dünya haritası vardı.
  • Leonardo Da Vinci’nın pek çok icadı Çin kaynaklarındaki çizimlerden kopyalanmıştı.
  • Dünyanın güneş etrafında döndüğünü ilk ortaya koyan Kopernik bu teorisini Çinli gökbilimci Guo Shou Jing’den öğrenmişti.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Gavin Menzies – 1434 için 1 cevap

  1. Geri izleme: Kitap Listesi – 2 - | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın