Game Of Thrones

images (7)

             Bu yazımda size dünya da best seller olmuş George R.R.Martin’in serisi Game Of Thrones’tan bahsedeceğim. Fantastik kitapları pek tercih etmememe rağmen tüm dünya da insanlar bu serinin ya kitabını okur ya da dizisini seyrederken geri kalmam söz konusu olamazdı tabi. Şu anda Türkiye’de 7 adet kitabı var dizisi de 2 sezon oynadı 3.sezon 1 Nisan itibariyle yayınlanacak. Serinin sadece son kitabını henüz okumadım ona da başlayacağım ama biraz ağır giden bir kitap yoksa çoktan yalayıp yutmuştum. Bu konuda da şunu söyleyebilirim biraz olumsuz bir eleştiri olacak ama kitapta çok fazla karakter var ve aile bağları çok karmaşık, kim, kimdi, bu kimin nesiydi derken çok fazla geri dönmek zorunda kalabiliyorsunuz ben bu durumun yaşanmaması için kitapla dizinin birlikte izlenmesini tavsiye edebilirim. Çünkü kitap tek başına o kadar karışık ki yurtdışında kılavuz kitapları çıktığını duydum.

images (6)

          Kitapta enteresan olan şey şu yazar başroldeki kahramanlarını bile öldürüp yerine yenilerini türetebiliyor yani o başrol de ölmez deyip de sonunu tahmin etmeye kalkışırsanız muhtemelen yanlış sonuçlara varacaksınız. Bu kitaba ilginçlik katıyor ama biz alışık değiliz özdeşleştiğimiz kişilerin ölmesine…

          Kitabın konusuna gelince hikaye iki kıta da geçer; Westeros ve Essos… Westeros anakarası kendi içinde çeşitli bölgelerde oluşuyor ve her bölgeyi soylu bir aile yönetiyor.Bu soylu lordlar birbirleriyle sürekli bir güç mücadelesi içinde olsalar da genel olarak Demir Taht’a ve kral Robert Baratheon’a bağlılar.

images (5)

         Kitabın öncesinde yedi krallığın Targaryan hanedanı tarafından birleştirilip, yönetildiğini ancak Baratheon Hanedanı’nın üyesi Robert Baratheon’un tahttaki son Targaryan Kralını öldürüp tahta geçtiğini kralın 2 çocuğunu da sürgüne gönderdiğini öğreniyoruz. Prens Viserys ve prenses Daenerys Targaryan…

images (4)

         Prens Viserys denilen aşağılık herif ( kusura bakmayın ama öyle) babasının tahtını yeniden ele geçirip bir ordu kurabilmek amacıyla kız kardeşini yabani bir savaş kabilesinin kralına Kral Dothrak’a satar. Ve bizzat eniştesi tarafından feci şekilde öldürülür. ( eline sağlık, ay ne vahşiyim yaa).Prensese ise düğün hediyesi olarak verilen ejderha yumurtaları onun gelecekteki gücü olacaktır.

         Bizim zavallı godoş kral Robert, Cersei gibi bir kadınla evlenmiş olma bahtsızlığına uğramış zavallı bir adam. Kraliçe Cersei öz kardeşi Jamie Lannister’a aşıktır ve çocuklarının gerçek babası da kardeşidir. Kardeşiyle birlikte kralı öldürüp oğulları Jofrey’i tahta geçirip mutlu mesut yaşamanın hayalini kurmaktadırlar.

indir (1)

         Ancak Kral Robert’ın kankası kuzeydeki dürüst Lord Eddard Stark bu planlarını öğrenir ve oyun bozulur. Robert ölür, Jofrey tahta çıkar, Stark ailesi dağılır. Robert’in ölümüyle kardeşleri ayrı ayrı krallıklarını ilan ederler ve kendilerine destek verenlerle demir tahtı ele geçirmeye çalışırlar. Stark’ın oğlu Rob Stark’ta mahiyetindekiler tarafından kral ilan edilir ve o da demir tahtın yolunu tutar. Amacı babasının intikamını almak, kraliçenin elindeki kız kardeşlerini kurtarmak ve barışı sağlamak olan genç kral Rob…

images (9)

           Stark’ın en sevdiğim oğlu olan Jon Snow’da yedi krallığı korumak için kurulmuş olan surda gece nöbetçisi olur. Duvarın dışındaki dünyada yabanıllar, hayaller ve bir sürü doğaüstü kötücül güçlerden yedi krallığı korumak için ant içer yemin ederler ki bu yemin içerisinde aile kurmamak da var. O kadar yakışıklı çocuğa bu yemin ettirilir mi? Ben onun prenses Daenerys’le mutlu bir yuva kurup kral olmasını istiyorum.

          Prenses Daenerys’te kocasını kaybedince yumurtadan çıkıp büyümeye başlayan ejderhaları ve kendine katılan gönüllü birlikleriyle ordusunu kurup yedi krallığa yürümek niyetindedir ki yıllarca sürgünde yaşamış babası katledilmiş bir kadın olarak (özellikle bir kadın olarak hehehe) taht onun hakkıdır bence.

images (1)

         Amanın olamaz, en sevdiğim karakterden bahsetmeyi az daha unutuyordum ya, kim olacak tabi ki dizinin gülü Tyrion Lannister yani cüce… Küçücük boyu, kısa bacakları ile ne yaparsa yapsın herkesin kendisinden nefret etmesine alışmış olan bu zeki mi zeki entelektüel, alaycı, karizmatik cüce ilk bölümden itibaren kendisine bağlıyor insanı. Tyrion Lannister bence hem dizi de hem kitapta var olan tek gerçek başroldür. Ayrıca sevgili Sibel Kekilli’mizde dizide cücenin metresini oynamaktadır.

indir (2)

Sözün özü dizinin 3.sezonu 1 nisan da yayına girecek o zaman kadar kitaba başlayın ve dünyanın büyük bir kısmından geri kalmayın fantastik kitap seviyorsanız bu seriye bayılacaksınız.

 

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Game Of Thrones için 1 cevap

  1. Geri izleme: Kitap Listesi – 2 – | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın