Gabriel Garcia Marquez – Stephen Hawking

Bugün okuması oldukça uzun sürmüş olan iki kitaptan bahsetmek istiyorum size. Sürekli dizi, film yazısı yazıyorum diye kitap okumuyorum mu sanıyorsunuz. Cık cık cık…

Ama bu kitapları okurken bir bunaldım ki bana bu durum nadiren olur. Tamam mutlaka okunması gereken kitaplar belki ama okumak ve bitirmek için baya ittirmek gerekti.

20141030_201220

İlk kitabım Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık kitabı.461 sayfalık kitabı bitirmem 2 haftayı buldu, inanılır gibi değil. Kitap Macondo’ya gelip yerleşen sülalenin başlangıcı Jose Arcadio Buendia ve eşi Ursula’nın hikayesi anlatılıyor. Onların çocukları, çocuklarının çocukları, onların çocukları vs.vs.


20141030_201241

İlk sayfada bir soyağacı var –ki Allahtan var- ailede herkesin ismi de aynı olunca hikayeleri bazen karıştırabiliyorsunuz. Bu ailenin fantastik, saçma, alakasız hikayesini okuyorsunuz. Ama bir yerde kendini okutuyor kitap ben neden okuyamadım bilmiyorum belki dönemime denk gelmedi ya da üst üste çok kitap okuduğum için bunaldım. Kitaptan aklımda kalanlar

“Soyun atası ağaca bağlanır, sonuncusunu da karıncalar yer”Bu rivayet kitapta Buendia ailesi için aynen gerçekleşiyor.

“Yüzyıllık yalnızlığa mahkum edilen soyların, yeryüzünde ikinci bir fırsatı olamazdı”

Valla o kadar sıkıcıydı ki kitaptan bahsederken bile sıkıldım.

20141030_201317

Diğer kitabım Stephan Hawking’ten Zamanın Kısa Tarihi. Yani bu kitaptan sıkılmam normal ama yine de bildiğimiz fizik kitaplarına göre oldukça anlaşılır.Fizik çok aşina olduğum bir konu olmadığından bazı yerleri anlayabilmek için birkaç kere okumak zorunda kaldım. Kitapta Kara Delikler, Solucan Delikleri ve Zaman Yolculuğu gibi ilginç ve enteresan konulardan bahsediyor. Uzay, zaman ilginizi çekiyorsa tavsiye ederim.

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın