Franz Kafka – Dönüşüm

06543fed-6c42-48c7-98d0-d7d4ed4ae68e

Kitapseverlere müjde! Bu ay Dnr’den yüklü bir kitap alışverişi yaptım. Yani size tanıtacağım bol bol kitabım var ama önce onları okumam gerek. Yaz mevsimi dolayısıyla hafta içi iş,hafta sonu gezme programları ile dolu olduğumdan bu okuma işi biraz ağırdan gidebilir ama yine de elimden geleni yapacağım. 2 Tanesini okudum bile. Bugün onlardan bahsedeceğim.

Dnr’de geçen ay ve bu ay da devam eden klasiklerdeki kampanyayı görünce kütüphanemdeki eksiklikleri tamamlamak ve artık unuttuğum bazı eserleri yeniden okumak istedim. Hiç üzülmeyin sanırım satılmadığından olsa gerek en ucuz ve kampanyalı kitaplar hep klasikler oluyor. Yani sizde rahatça klasiklerdeki eksikliklerinizi kapatabilirsiniz. Ne acı…

Kafka Dönüşüm okuyup okumadığımı hatırlamadığım ama konusunu bildiğim bir kitaptı. Eskiden öğrenciyken kitaplarımı kütüphaneden ödünç alıp okurdum. Evet, zamanında öyle bir şey vardı. Kitaplar mı çok pahalıydı benim mi param yoktu hatırlamıyorum. Korsan okuduğumda çok olmuştur. Çalışmadığım ve paramın bana yetmediği günlerde kitapların orjinallerini alamıyordum maalesef. Neyse ki internet dünyası buna da bir çözüm buldu artık orijinal kitapları web sitelerinden korsan fiyatına alabiliyoruz.

Kafka Dönüşüm buradan alabilirsiniz tık tık 

Pazarlamacı Gregor Samsa bir sabah yatağında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. Yeni bedeniyle insan dünyasına bakışı, ailesinin onun içinde bulunduğu dünyayı anlamaya çalışması, ne olursa olsun insan ve hayvan dünyasının ortak bir çizgide asla bulunamayacağını anlatan sonuyla hüzün verici bir kitap. Kafka’nın iş hayatına, aile yaşamına, insan dünyasına dair keskin gözlemlerinin bulunduğu kitabı okurken sıkılmayacağınıza eminim. Hepi topu okuyacağınız 80 sayfalık bir kitap.

c0f606fb-0ea8-4e96-92f8-1dd023ff8832

Paşa’msız resim olmaz kiii 🙂

Sizlere kitap arkasını da yazayım.

Franz Kafka’nın 1915’te yayımlanan Dönüşüm adlı öyküsü, yazarın, anlatım sanatının doruğuna ulaştığı bir eseridir. Küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bu uzun öykü, aynı zamanda toplumun dayattığı, işlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir. 

Kitabın Değişim olarak bilinen adının gerçekte Dönüşüm olduğu, ifadesini Ahmet Cemal’in açıklamasında bulur: “Gregor Samsa’nın bir sabah kendini yatağında bir böcek olarak bulması, salt bir değişim değil fakat ‘başkalaşım’dır O, insanlığını koruyarak bazı değişiklikler geçirmemiştir; artık farklı bir canlı türü olmuştur.”

Bu açıklama, Kafka’nın eserini tanımlarken kullandığı ifadeyle de örtüşür: “Herkes, beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. Özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. İnsan gibi yaşamak çok güç, o nedenle hiç olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var… Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha kolay.”

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın