Film Kulübü – David Gilmour

indir

Hafta sonu klasik rutinim olan DNR’ı gezerken 2 adet kitap aldım. Bunlardan biri çerez olarak okurum diye düşündüğüm eğlencelik bir kitaptı.  Ehh bu tarz kitapları okumak iki akşamımı almaz.Kitap ilk olarak 2007 yılında Kanada’da yayınlanmış.Bizde ilk basım tarihi mayıs 2010. Film Kulübü 210 sayfalık ince bir kitap. Bir baba ile oğul arasında geçiyor.. Aynı zamanda film seyretmeyi seven kişilere bir film arşivi ve enteresan bilgiler sunuyor. 

Kitapta okul hayatı başarısızlık dolu,ergenlik sorunlarıyla boğuşan oğlunun elinden kayıp gideceğini fark eden ve onu kendi yöntemi olan film izleyerek kurtarmaya çalışan bir babanın öyküsü anlatılıyor. Yazar kendi hayatının bir bölümünü anlatmış.Kitabın sonunda baba oğulun birlikte izleyip üzerinde konuştukları filmlerle ilgili bir liste de var.

indir (1)

Çok beğendim mi? Hayır. Ama beğendim, büyük beklentilerle de almamıştım zaten. İki ağır kitap arasında eğlenceli bir çerez, dinlenmelik bir kitap. Kitap arkasını da yazalım.

“Sıradışı bir anlaşmaydı: Jesse okulu bırakabilirdi, bütün gün uyuyabilirdi, çalışmasına ya da kira ödemesine gerek yoktu…Ama karşılığında haftada 3 film seyretmesi gerekiyordu. Babasının seçtiği üç filmi.

Baba oğul haftalarca oturup Çılgın Romantik’ten Rıhtımlar Üstünde’ye, Temel İçgüdü’den Tatlı Hayat’a, gelmiş geçmiş en iyi bazen de en kötü filmleri izlerler.Filmler sayesinde hayattan konuşurlar…kızlardan,müzikten,kalp acısından,işten,uyuşturuculardan ve dostluktan bahsederler.”

images

İçeriğindeki film arşivi,filmlerle ve oyuncularla ilgili verdiği enteresan detaylar ilginizi çekebilir.Ayrıca babanın oğlunu yetiştirmek için harika bir yöntem bulduğunu düşünüyorum.O filmler sayesinde oğluyla her şeyden konuşabilme fırsatını buldu.Bu şekilde onun ufkunu açıp yardımcı olabilme şansı doğdu. Muhtemelen bizim babalarımız o durumda okuldan alıp ağzına iki tane çakıp erkeksen tamircinin yanına bayansan kuaförün yanına çırak verirlerdi. Kimse ruhunuza ulaşmaya çalışmazdı.Milletimize şükür:) 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın