Fi, Çi, Pi Üçlemesi

1428603409047

Sürekli bahsedilen üzerine söylenmedik şey kalmayan son dönemlerin en popüler üçlemesi Fi,Çi ve Pİ’yi sonunda bende okudum. Duyduklarım o kadar etkileyiciydi ki merakıma yenildim. Normalde kişisel gelişimin yanından geçen kitaplara bile tahammül edemem ben.

“Bu kitap herkes için yazılmadı” Önsöz de var olan bu cümlenin tam bir pazarlama taktiği olduğunu düşünüyorum. Kitabı beğensen kitap senin için yazılmış olacak, beğenmezsen bu kitap sana yazılmamış, anlamamışsın olacak.

Okumadan önce de internette dolaşıp yorumlara baktım. Neler neler yazılmış. Bu kitap hayatımı değiştirdi diyenler, artık daha farklıyım diyenler…

IMG-20160307-WA0005

Vay canına! Yıllardır alamadığınız kararları, cesaret edemediğiniz şeyleri bir kitap okuyup şak diye çözebildiyseniz ne mutlu size. Ben kişisel gelişim kitaplarını herkes gibi yirmili yaşlarımda bıraktım. Kişisel gelişime kendini bulma evresinde insan bazen ihtiyaç duyabiliyor. Ama o zamanlar okuduğum kişisel gelişimlerin şu anda kitapçıda yanından bile geçmiyorum. O kadar nefret ediyorum.

Bu üçleme hakkında kişisel gelişim romanı dendiği için tereddütlüydüm. Sıkılacağımı düşünüyordum. Hee, sıkılmadım kitap çok akıcı ve eğlenceli. Su gibi okunuyor, kalınlığına bakmayın, nasıl bitiyor anlamıyorsunuz bile. Heyecanlı bir film seyretmek gibi,orası ayrı.

IMG-20160307-WA0001

Kitapta 12 adet karakter var ve siz bu karakterlerin değişimini, gelişimini, hayatlarını okuyorsunuz. Öyle bir durum ki herkes kitaptaki farklı bir karakterde bulabilir kendini.

Ana karakter Can Manay adlı psikolog ve onun saplantılı aşkı dansçı Duru…Can Manay geçmişi travmalarla dolu ve duyguları çokça hisseden, onlarla baş edemeyen biri. Duru kendi güzelliğine aşık, dans etmeyi seven sıradan bir kız.

Deniz çok kültürlü derinlikli, sanat aşığı ve Duru’nun güzelliğine aşık bir adam. Ada ve Göksel, Deniz’in öğrencileri. Bilge, otistik kardeşini tek başına yetiştirmeye çalışan psikoloji öğrencisi bir kız. Özge, hayattaki adaletsizliklere başkaldıran tam bir savaşçı prenses,bir gazeteci.Bu karakter üzerinden yazar sistem eleştirisi yapıyor bolca…

Sadık Murat Kolhan ülkenin en büyük iş adamlarından, kendine ait medya kuruluşları var.Ama bir kadının aşkı onu da bitiriyor.Ali, Can Manay’ın şöförü,Doğru, Bilge’nin otistik kardeşi.Eti, Can Manay’ın arkadaşı,koçu, doktoru.Kaya, Can Manay’ın yardımcısı vs.vs.

8c1c9afe-e6d5-4be2-a823-329497046cfc

Yazara söyleyeceğim en büyük eleştiri kitapta çokça yer verdiği provokasyonlardır. Gezi parkı olaylarını anlatıyor ancak öyle bir anlatıyor ki orada olmadığı çok belli.

Ve olmadığın bir yeri sadece hükümeti kötülemek için olduğundan başka gösterirsen inandırıcılığını kaybedersin ve ben de bu kitabın amaçlı yazıldığını ve özellikle böyle pazarlandığını düşünürüm. Bu halkın kendi polisine düşman olmasına gerek yok. Gezi parkı olaylarında kontrolsüz şiddet yaşanmış olabilir hepimiz eleştiriyoruz bunu ama polislerin her buldukları gösterici kıza tecavüz ettiklerini söyleyemezsiniz. Taciz vakaları bile yaşanmadı ki.

Neyse, provokasyonlara gelmeyen biriyseniz okuyabilirsiniz ama benim seriden koptuğum nokta bu oldu. İlk kitap kişisel gelişim ağırlıklı, ikinci kitapta daha fazla olay örgüsü ve heyecan var, kişisel gelişim dozu azaltılmış, son kitapta serinin en yavan kitabı.Karakterlerin sonları olmamış bence. Doğal olarak kitabın sonu da olmamış.

Sonuç olarak bende herhangi bir aydınlanmaya yol açmadı, muhtemelen fanatikleri benim anlamadığımı falan söyleyecek.Çünkü web sitelerinde kitabı beğenmeyenlere baya hakaret ettiklerini gördüm. Hele bir tanesi kitap ağır felsefe içerikli olduğundan anlamamışsındır, yazmış ya, dedim fanatizm de son nokta. Ya bu insan hiç felsefe okumamış, ya da hayatında okuduğu ilk ve tek kitap bu.

Sadece kafa dağıtmak ve akıcı bir hikaye okumak istiyorsanız tavsiye ederim.

Hemen Satın Almak İçin Buraya Tık Tık 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Fi, Çi, Pi Üçlemesi için 5 cevap

 1. Geri izleme: 2016 Yılı Okuduğum Kitaplar | Kendimi Seçtim Ben

 2. Geri izleme: Fi Dizisi | Kendimi Seçtim Ben

 3. Geri izleme: Aiden – Azra Kohen | Kendimi Seçtim Ben

 4. Evde Yazar der ki:

  İlk defa bu kitaplarla ilgili olumsuz yorum gördüm, dolayısıyla sizi tebrik ediyorum. Bence kitaplar için çok kapsamlı bir reklam kampanyası yapıldı ve bu bana çok itici geldi. Önümüzdeki 20 yıl içinde azra kohen kitabı okuayacğımı hiç sanmıyorum:)

  Sevgiler.

  • saremy der ki:

   Aynı duyguları paylaşıyor olmamıza çok sevindim.Çünkü ben bu yazıyı paylaşırken çok çekindim o kadar enteresan bir algı oluşmuş ki beğenmezsen topa tutuluyorsun.Yaşasın en az iki kişi olduk Yorumunuz için teşekkürler.Sevgiler

Yorum Yapın