Fehim Paşa Konağı

20161016_191722

Bu hafta sonu tiyatro sezonunu açtım. İlk oyunum Gaziosmanpaşa Sahnesinde izlediğim “Fehim Paşa Konağı” oldu. Genelde oyunlar için hep Muhsin Ertuğrul’dan bilet alırdım ama yer bulamayınca başka bir sahnede izlemek zorunda kaldım. Gaziosmanpaşa Sahnesi küçük bir sahne. Seyirci koltukları basamak şeklinde değil düz. Yani benim gibi kısa boyluysanız önünüze kim oturursa otursun sahneyi görmek bir işkenceye dönüşür. 

fhmkng-2

Fehim Paşa Konağı uzun zamandır izlediğim en iyi oyunlardan biriydi.Oyun 1979 yılında Turgut Özakman tarafından yazılmış. Konu Abdulhamit döneminde geçiyor. Fehim Paşa’nın emekli olmuş, yaşlanıp kendine bir kahve açmış eski kabadayılarından Yedi bela Rasim oğlu Yusuf’u Fehim Paşa Konağı’na kabadayı olarak yetiştirilsin diye yerleştirmek istemektedir. Ancak Yedi belanın oğlu Yusuf kabadayılık değil, karagöz oynatmaktan, oyunculuk yapmaktan hoşlanmaktadır.

Karısından deli gibi korkan Fehim Paşa oyalansın da kendisiyle uğraşmasın diye Yusuf’u konağa alır ve harem eğlencesinden sorumlu yapar. Haremdekileri eğlendiren zavallı Yusuf Fehim Paşa’nın kızı Mihriban’a aşık olur.

maxresdefault 

Fehim Paşa bunu duyunca çok sinirlenir, Yusuf’un öldürmesi için kabadayısı Zilli Osman’a emir verir. Zilli Osman Yusuf’u öldürmek için kahveye gider ancak Yusuf zekası ve oyunculuğuyla kabadayıyı madara eder. 

Bu durumu dilden dile, kulaktan kulağa yayılır ve Yusuf hiç istemeden bir hürriyet aşığı, Paşalara kafa tutan kahraman haline gelir.

Hikaye güzeldi, biz özellikle Yusuf’u canlandıran gencin oyunculuğuna hayran olduk. Sonra Fehim Paşa’nın karısını canlandıran bayan geleceğin Adile Naşit’i olmaya aday. 

fehim-pasa-konagi

Bir de Yedi bela Rasim’e bayıldım ben, yaşlı bir adam nasıl bu kadar karizmatik görünebilir ki? Bunun dışında tüm oyuncular, Mihriban’ın hizmetçilerini canlandıranlar arasında iri yarı olan kız, tümü de o kadar iyiydi ki oyun hiç bitmese istedim.

Oyuncuların sanki doğaçlamaymış gibi birbirlerine takılmaları, ve oyunla ilgili şakalar yapmaları hikayedeki ayrı bir lezzetti. Sanırım ben en çok o esprilere güldüm.

Her neyse, ben sezonu çok iyi bir oyunla açtığıma memnunum. Bu ay için yer bulmak zor ama 22 Ekim de Kasım biletleri satışa çıkacak. En az iki oyun izlemeyi planlıyorum.

O zaman bir sonraki oyunda görüşmek üzere…

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın