FAHRENHEİT 451 – RAY BRADBURY

Çok uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı ama bulamıyordum. Sonunda 2018 yılı içerisinde yeniden basıldı da kütüphaneme distopik bir eser daha ekleyebildim.

BİLGİ : Fahrenheit 451; Kitap kağıdının tutuşup yanma sıcaklığı…

Kitapta ana karakter Gay Montag adında bir itfaiyeci. Tabi kitapta geçen zamana göre itfaiyecilerin görevi ateşi söndürmek değil yangın çıkarmak. Bilginin en tehlikeli şey sayıldığı, insanların televizyon programlarıyla uyuşturulduğu ve hiçbir şey yapmadığı, hiçbir şey düşünmediği, düşüncenin suç sayıldığı zamanlar bunlar.

Gay Montag hiç düşünmeden gelen ihbarlarla kitap bulunan evleri hatta bazen içindekilerle birlikte yakarak yok eden bir itfaiyecidir. Hiç bir şey hissetmeden yaşadığı hayatında bir gün ansızın bir kız ile tanışır. Bu küçük kız ona hayatını değiştiren ve onu düşünmeye iten sorular sorar. Ona mutlu olup olmadığını ve bu işi neden yaptığını, yaktığı kitapları hiç okuyup okumadığını sorar.

Gay Montag hayatını ve yaptığı işini sorgulamaya başlar. Zaten o noktadan sonra artık düzen için tehlikeli biri olmuştur ve düzenin peşine düşmesiyle kaçışı başlar.

Bilginin ve kitapların tehlikeli sayıldığı bir dünya da yaşamak nasıl olurdu? Benim için hayal etmesi bile zor. Kitapta eleştirebileceğim şey kurulu düzenin işleyişinden pek detaylı bahsedilmemesi olabilir. Tek bir dal üzerinden yürümüş bir distopya bu.

Mutlaka okunması ve kitaplığınızda bulunması gerekir diyerek sizleri kitap arkası yazısıyla baş başa bırakayım.

“Yazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu.” -Margaret Atwood
 
“Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır.” -Neil Gaiman
 
Hugo En İyi Roman Ödülü
Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü
 
Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtı.
 
Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag’ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.
 
Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred’la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse’le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.
 
İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?
 
Fahrenheit 451, yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday.
 
“Mutlu olmamız için gerekli her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Bir şey eksik. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, on-on iki yıldır yaktığım kitaplardı.”

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın