Evcil Hayvan Sahiplenmek İsteyenlere

Bu aralar evcil hayvan beslemek pek bir moda oldu. Bu çok güzel bir davranış olsa da ne yazık ki böyle gelip geçici heveslerle kedi, köpek vs. evlat edinen sözde hayvan severler yüzünden pek çok hayvanın sonu barınaklar ve sokaklar oluyor. Çocukluğumdan beri hep bir kedim vardı benim. Kimisinin eceli geldi, kimisi kalp krizinden vefat etti. Kimisi belli aylarda sokakları eve tercih etti. Ama hepsi bana, ruhuma çok şey kattı. O yüzden kedi sahiplenmeden öne ne yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bir yazı hazırlayayım dedim. Bu yazı kediler baz alınarak hazırlanmıştır, çünkü hiç köpeğim olmadı. Evcil hayvan sahiplenme hususunda hem birleştikleri hem ayrıldıkları kısımlardan bahsedeceğim.

 1. Neden bir evcil hayvan sahiplenmek istiyorsunuz? Bunu gerçekten istiyor musunuz?

İnsanların çoğu belli dönemlerde, mesela sevgililerinden ayrıldıklarında, yeni evlendiklerinde ya da yeni evlerinde kendilerini yalnız hissettiklerinde, depresyona girdiklerinde evcil hayvan sahiplenmek ister. Bu o an için mantıklı görünse de mevcut durum değiştiğinde o hayvan aniden evde fazlalık olarak görülebiliyor. Unutmayın onların da duyguları var. Size alışıyor ve bağlanıyorlar. Size güveniyor, ailesi olarak görüyor. Onu terk edecekseniz baştan hiç sahiplenmeyin daha iyi.

 1. Evcil hayvan bakmak için zamanınız ve maddiyatınız var mı?

Bir kedi ya da köpek sahiplenmek ciddi bir iştir. Çocuk sahibi olmuşsunuz gibi her şeyi düşünmeli ve ona göre hazırlık yapmalısınız. Eğer çok yoğun bir işte çalışıyor ve evde pek az vakit geçiriyorsanız, evde onunla ilgilenecek başka kimse yoksa asla evcil hayvan sahiplenmeye kalkmamalısınız. Kediler siz yokken gün içerisinde kendi kendilerini idare edebilirken özellikle köpekler asla yalnız kalmak istemez ve depresyona girerler. Kediler için de tüm gün onu yalnız bırakırsanız akşam çok enerjik olacağını ve bir çocuk gibi siz gelince evi darmadağın yapıp koşuşturup duracağını bilmeli ve onunla oynayarak enerjisini almalısınız.

Hem kediler hem köpekler için sürekli ve düzenli mama, kum gibi malzemeler, sağlık masrafları, oyuncakları vs. gibi şeyler için düzenli olarak belli bir harcama yapacağınızı unutmamalısınız.

 1. Yaşam alanı ona uygun mu? Ailenin diğer üyeleri tarafından da isteniyor mu?

Bu özellikle köpekler için geçerli, ben kocaman kurt köpeklerini ya da labradorları balkonda sıkışmış görünce gerçekten kendimi kötü hissediyorum. Büyük köpekler için mutlaka bahçeniz olmalı, küçükler içinse gün içerinde onu en az iki defa dışarı çıkarıp gezdirecek zamanınız olmalı. Aksi halde kendi bencilce zevkleriniz için ona haksızlık etmiş olursunuz

Kediler için bu durum değişiyor. Benim tekir olarak sahiplendiğim kedilerin çoğu belli bir süre sonra sokağı ve özgürlüğü tercih etti. Ama cins kediler de durum böyle olmuyor. Onlarda evden dışarı çıkmak istemiyor. Bu durumda evin tüm odalarında serbestçe gezip durmalı, içinde yaşadığı ortamdan maksimum ölçüde faydalanabilmeli

Bu mobilyalarınızı koruyacak yegane şey 🙂

 1. Seyahatlerinizde ona bakacak kimseniz var mı?

Ne yazık ki hayvan sever bir millet değiliz. O yüzden onlarla seyahat etmek bizde oldukça zor. Sık sık tatillere ya da iş gezilerine çıkıyorsanız evcil hayvanınızı teslim edebileceğiniz birisi olmalı. Hatta bunu sık yapıyorsanız da bence evcil hayvan edinmemelisiniz. Çünkü geride hep sizi çok özleyecek birini bırakmış olacaksınız.

 1. Eşyalarınıza, mobilyalarınıza, evinize düşkün müsünüz?

Bir evcil hayvanla yaşadığınız evde bunların hiçbirinin önemi olmamalı. Çünkü ne kadar uslu olsa da bir şekilde bir yerlere mutlaka zarar veriyorlar. Perdeleriniz, koltuklarınız, halılarınız zarar görebilir. Kediniz varsa aynı zamanda çiçek de bakamazsınız. Çünkü o saksı mutlaka eşelenip etrafa dağılacaktır. Süs eşyalarını seviyorsanız birer birer hepsini kıracağını bahse varım. Ben bunların hiç birini önemsemiyorum. Deri sandalyelerim de tırnak izleri, koltuklarımda çizikler, perdelerimde delikler var

Sizi bilmem ama bu eşyalar beni mutlu etmiyor, evde benim gelmemi kapıda bekleyen tüy yumağı ise beni sonsuz mutlu ediyor. Tüm stresimi alıyor.

 1. Evinizde evcil hayvanlarla ilgili sağlık sorunu olan var mı?

Bazı şeyler insanın elinde değildir maalesef. Eğer evinizde kedi köpek tüyüne alerjisi olanlar varsa ya da astım hastası varsa bu konuda maalesef yapabileceğiniz bir şey yok

 1. Son olarak başkalarının sözlerini önemseyen biri misiniz?
 • İnsanlardan sürekli şu sözleri duymaya hazır olun. “Tüyü bir boğazına yapışırsa kanser olursun, ölürsün, parazit olursun vs.”
 • Çocuğun olunca nereye atacaksın bunu (Bir de bu diye hitap etmezler mi?)
 • Ay ben çok korkarım, odaya falan kapatırsan gelirim ancak (Gelmezsen gelme be)
 • Ay o şimdi mutfakta her yerde dolanıyor, pistir, bir şey yiyip içemem hayvan beslenen evde. (Benim kedimin g..tü senin ağzından temizdir) diyerek pek çok arkadaşımı kırmışlığım vardır.

Değiyor, hepsine ve tüm fedakarlıklara değiyor. Eğer benim kadar seviyorsanız zaten hiçbiri fedakarlık olarak gelmez size. Ben bize verdiği mutluluk için bir teşekkür olarak görüyorum sadece.

Çok uzun bir yazı oldu farkındayım. Umarım birilerine faydam olur ve gelecekte terk edecekleri hayvanları sahiplenmelerine engel olur. Onlar sizin hevesle alacağınız, birilerine hediye edeceğiniz bir eşya değildir. Bir can, bir kalp taşıdıklarını unutmayın lütfen

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın