Elif Şafak – Ustam ve Ben

indir

Elif Şafak günümüzün Şehrazatı… Şehrazatın 21. yüzyıldaki versiyonu…O hep masallar anlatsa biz dinlesek… Geçmişin sımsıcak nostaljisini,tarihin en samimi sıcak kesitlerini, hiç susmasın, o hep anlatsın. Kalemini sihirli bulduğum yazarlardandır. Okunması doyumsuz kitaplarının çoğunu okudum ama en çok “Aşk “ve “Ustam ve Ben” i beğendim. Bir solukta okudum,kitabı okuduğu süre boyunca karakterlerle öyle özdeşleşiyor ki insan, kitap bitince sanki sevdiğiniz birilerini kaybetmişsiniz gibi hüzün duyuyorsunuz.
Elif Şafak, duy beni, en yakın zamanda yeni kitabını da yaz. Olmuyor, yetmiyor, yetişmiyor. Bizim senin gibi hikaye anlatıcılarına ihtiyacımız var, geçmişe tekrar dönüp hatalarımızı görebilmek için…
Bu kadar yazıdan sonra anlaşılmıştır ki ben bu kitabı alın ve okuyun diyorum.Asla pişman olmazsınız. Sizi kitap arkasıyla baş başa bırakıyorum.

indir (1)
” Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16.yüzyılda İstanbul… Hindistan’dan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan… Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Mimar Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.Elif Şafak’ın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları,yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…
Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar… Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin,türbelerin,köprülerin resmi geçit yaptığı,rengarenk, canlı, süprizlerle dolu bir dönem hikayesi.
Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek,çok konuşulacak bir roman.”
” İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış.Ustamın eserleri hariç,onunkiler taşa kazınmış.O taşlardan birine bir sır sakladık.Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hala orada olmalı,bıraktığımız noktada.Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustandan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi”

images

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Elif Şafak – Ustam ve Ben için 1 cevap

  1. Geri izleme: Kitap Listesi – 2 - | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın