Elia ile Yolculuk – Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli’nin son kitabı Elia ile Yolculuk tatilde okuduğum kitaplardan biriydi. Onunla ilgili yazmak istiyorum ama tüm Livaneli kitaplarında olduğu gibi sonrasında ben de hiçbir iz bırakmadığı için hatırlaması zor oluyor. Hep böyle diyorum ama yine de kitaplarını okuyorum, biliyorum. Ama benim gibi çok okuyan biriyseniz bazen okuyacak kitap bulamayabiliyorsunuz, bir de yolda giderken ya da bir yerlerde sıra beklerken böyle ince kitaplar iyi oluyor.

Zülfü Livaneli bu kitabında ünlü yönetmen Elia Kazan ile yönetmenin memleketi Kayseri’ye doğru yaptıkları yolculuğu anlatıyor. Elia Kazan “En iyi Yönetmen Oscarı” ve “Yaşam Boyu Onur ödülü” ve daha pek çok ödülü olan ancak McCarty döneminde yaptığı ispiyonculuk nedeniyle pek sevilmeyen tüm hayatı boyunca da bu hatasının bedelini ödeyen yönetmen, oyuncu ve yazardır. Gerçi kendisi verdiği röportajlarda pişmanlık duymadığını sürekli söylese de kendisi yüzünden mesleğinden olan kariyeri biten veya bu duruma tepki gösteren pek çok meslektaşının yaşam boyu nefretiyle karşı karşıya kalmış biridir.

94 yaşında birinin köklerine duyduğu hasret nedeniyle o yaşında Anadolu’yu görmek için böyle bir yolculuğa kalkışması ve uçakla değil arabayla gezmek istemesi insanı elbette hüzünlendiriyor. Kitaptan aklımda kalan pek bir şey yok, size kitap arkasını yazayım

“Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya “Anadolu gülüşü” dediği yetenekle ikna ederdi.
Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı “işbirlikçi” etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri’nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi.
Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan’ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı.

Livaneli’nin büyülü satırlarından okuyacağımız bu sıra dışı yolculuğu, M.K. Perker’in muhteşem çizgileriyle izleyeceğiz.”

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tık tık 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın