Elektra Oyunu – Devlet Tiyatroları

Kişisel ve sağlık sebeplerim nedeniyle verdiğim 2,5 aylık uzun aradan sonra geri döndüm. Bilmem ki beni özleyen oldu mu? 

Bu süreçte elbette ki boş oturmadım. Bir kaç tane kitap okudum, bir iki oyun da seyrettim. Sırasıyla yazmaya çalışacağım hepsini..

İlk başta en taze olan dün akşam gittiğim oyundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle ben bir oyun ne kadar kötü ve sıkıcı olursa olsun oyuncuların ve tüm kadronun emeklerine hürmeten beğenirim. Maalesef bu sefer bunu yapamayacağım. Oyun o kadar sıkıcıydı ki üstelik tek perde olarak 1 saat 50 dakika sürünce bayıldım diyebilirim. Heee salonda tek ben öyle olsam neyse, istisnasız tüm salon kıpır kıpırdı oyun boyunca.Herkes koşarak kaçmak için birbirine bakıyor, o ilk hamleyi bekliyordu. Oyun sonunda herkes bu durumu sesli olarak da dile getirdi zaten.

Konusuna gelirsek; Troya savaşından zaferle dönen büyük Yunan komutanı Agamemnon’un karısı Klytaimnestra sarayı aşığı ile birlikte yönetmektedir. Babasının intikam arzusuyla yanıp kavrulan Elektra ise kentte esaret altında bir yaşam sürmektedir. Elektra’nın tek gayesi sürgün olan erkek kardeşi Orestes’in yurda dönmesi ve annelerini aşığıyla birlikte öldürmesidir. Babasının katilleriyle uzun yıllar yaşamak zorunda kalan Elektra, ölmüş babasının onurunu kurtarmak için intikamını nasıl alacak ve nefret ettiği annesiyle nasıl hesaplaşacaktır?
“İntikam tanrıçaları! Kutsal evlilik yatağının nasıl kirletildiğini gördünüz. Gelin yardım edin. Babamın öcünü almak için kardeşimi gönderin. Bu acıyı tek başıma yüklenecek halim kalmadı.”

Tamam, oyun bir Antik Yunan Tragedyası olabilir ama yine de ben sahnelenişinde haddim olmayarak sıkıntılar olduğunu düşünüyorum. Sophokles’in Tragedyası için gitmeden evvel hayal ettiğim sahne bu değildi mesela. Antik yunan dekorları falan olmalıydı, sahne o kadar boştu ki ve o kadar beyaz, tepeden sarkan bir sürü spot… Oyun çoğu zaman Elektra’nın tiradları ile geçiyor. Elektra’yı canlandıran Özlem Öçalmaz çok başarılı olmasına rağmen izleyici oyunun içine giremedi. Emin olun, oyun 2 perde olsa 2. perde de bir tane devam edecek izleyici kalmaz. İnsanlar çıkamadığı için mecburen oyunu izledi.

Sahneye biraz dekor biraz renk ve ışık lazım. Bazı yerlerde önlerde oturmamıza rağmen oyuncuların sesini bile zor duyduk.Yani oyunda değilde sahneye konuluş şeklinde sorun olduğunu düşünüyorum. Haddim olmayarak yapmış olduğum eleştirilerden dolayı mahcubum. Ben tiyatroyu niye eleştiremiyorum ki…

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel, Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın