Eduard Einstein Vakası – Laurent Seksık

eduard-einstein-vakasi,bFJ33kK1vkqzOWUnWSjrlg

Tatilde okuduğum ikinci kitap Eduard Einstein Vakası gerçekten uzun zamandır okuduğum en iyi kitaplar arasında. Albert Einstein’ın hayatına dair öyle enteresan şeyler anlatılıyor ki kitabı bir solukta okuyup bitirdim. Ünlü dahinin aile hayatı o dönemin Almanya’sında yahudi kökenlerinden dolayı yaşadığı sıkıntılar, oğluyla arasında aşılmaz mesafeler…

Albert Einstein üniversite tanıştığı Mileva Malic ile evlenip  çocuk yapar. İlk çocuğu bir kız olur ama akibeti meçhul, kitapta evlatlık verildiği ve orada öldüğü yazıyor. Diğer iki çocuğu erkek, Hans Albert ve Eduard… Albert Einstein daha sonra kuzeni Elsa ile bir ilişkiye başlar ve bu ilişki yüzünden evliliği bozulur, ailesi dağılır. Oğlu Eduard’ın şizofrenisini tetikleyecek travmaların sebebi olduğu düşüncesi hayatı boyunca kendisini sorgulamasına yol açar.

wpid-IMG_94323600575621

Kitapta en çok ilgimi çeken şey Psikanalizin kurucusu Freud ile Albert Einstein’in ortak bir kitap yazmaları oldu. Ancak bu kitap ne yazık ki yahudi soykırımı sırasında yakılıp kül edilmiş. 22 Mart 1933 te yayınlanan kitap aynı yılın 10 Mayıs tarihinde yok edilmiş, ne üzücü…Yahudi kökeninden dolayı Einstein’lar oldukça zor dönemlerden geçmiş.

Kitap Eduard’ın ağzından tüm hayat hikayelerini anlatıyor. Babasıyla olan ilişkilerini, hastalığının acımasızlığını, o dönemde Almanya ve Amerika’nın durumunu terk edilmiş hissini…

 Ünlü, dahi bir babanın şizofren hastası oğlu, babanın utanç vesilesi, suçluluk duygusu kitapta her çeşit duyguyu yakalama şansınız var. Ben çok beğendim. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

eduard einstain vakasi_kapak

Kitap arkasını yazayım;

“Almanya’da Hitler iktidarda, radyolar kin ve nefret dolu konuşmalar yayınlayıp Yahudilerin kökünü kazımaya çağırıyor. Büyük savaşın ayak sesleri duyuluyor; bu baskı ortamında kaderin birbirine bağladığı üç insan, kendi dramlarını peşleri sıra sürüklerken, ayakta kalma mücadelesi veriyorlar:  Yüzyılın dâhisi Albert Einstein, eski karısı Mileva, oğulları Eduard.
Sürgündeki babasından ayrı bir çocukluk geçiren Eduard, Freud’a hayrandır ve ileride psikiyatr olmak istemektedir. Ne var ki yirmi yaşında şizofreni teşhisiyle Burghölzli Kliniği’ne yatırılır. Kalan ömrü boyunca da bu hastalıkla cebelleşecektir. Annesi Mileva, 1948 yılında ölene kadar hep onun yanındadır ama babası Einstein’ın bu hastalıkla yüzleşecek cesareti yoktur. Eduard, çektiği acılara, korkunç tedavilere, yapayalnızlığına rağmen içindeki iyiliği korumak için uğraşır; nefret ettiği babasını bile hep mazur görmeye çalışır. 1965’te 55 yaşındayken ölür.
Bir annenin ıstırabı; bir dâhinin, zaafından ötürü duyduğu utanç ve suçluluk duygusu; terk edilip unutulmuş bir oğulun acı dolu sesi… Dramın üç kahramanının iç dünyalarını büyük bir başarıyla bize aksettiren Laurent Seksik…”

Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tık tık 

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Eduard Einstein Vakası – Laurent Seksık için 1 cevap

  1. Geri izleme: 2016 Yılı Okuduğum Kitaplar | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın