Deizm – Yaşar Nuri Öztürk

images (2)

Selamlarrr, işte döndüm!!!

Bilmiyorum ki özlendim mi?

Uzun bir ara oldu, bu arada sizlerle paylaşabileceğim pek çok şey yaptım. Fırsat buldukça bu yazıları sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle okuduğum kitaplardan bahsetmek istiyorum.

Bugünkü yazımızın konusu Yaşar Nuri Öztürk’ün son kitabı “Deizm”…

Muhafazakar bir semtte, muhafazakar bir ailede büyüdüm. Ancak her zaman çok sorgulayan biri olduğum için hiç bir zaman ailem ya da çevremdeki insanlar kadar dindar olamadım.Dönem dönem dindarlaştım, dönem dönem uzaklaştım. Belki de her insanın yaşadığı gelgitleri yaşayıp durdum.

Özellikle son dönemde,Dünyaya,etrafıma,insanlara baktığım zaman bir şeylerin yanlış gittiğini her ne kadar üzerinde düşünmemeye çalışsamda görmemek mümkün değildi. Çocukluktan beri size aşılanan inançları aşmak ne kadar zorsa, o inançları aklımızda çeşitli sorularla kabul edip iman etmek de zor.

 images (1)

Son dönemlerde bir süredir araştırdığım bir konuydu Deizm. Ateistlik bana göre değil.Ben tesadüflere inanmam. Yoktan var olmanın kendi kendine gerçekleştiğine de inanmam. Tüm kalbimle bir yaratıcının olduğuna inanıyorum.

Çocukken içimdeki Allah’ımla sohbet ederdim. Bir arkadaşımla konuşur gibi. Öyle severdim onu. Ama sonra korkuttular, ürküttüler, öyle yapılmaz, böyle yapılır,höst cehenneme girersin. Şudur budur derken… Sevmeyi değil korkmayı öğrettiklerinden belki, uzaklaştım.

Bana din diye anlatılan o kadar çok kabullenemediğim yanlış vardı ki. İsyan edip günaha girmekten de korkup bu konularda hiç düşünmemeyi seçtim. Yıllarca böyle gittim. Sonra Deizm’i keşfettim. Deistler Yaratıcıyı kabul edip dinlere inanmıyorlar. Ama Deizm bir din olmadığı için herkesin farklı bir inancı var. Deizm üzerinde çok durmayacağım, internette bu konuda detaylı bilgiler var.

images (3)

Sadece benim gibi kafası son dönemlerde çok karışmış ve neye inanacağını şaşırmış kişiler için yol gösterici olabileceğini düşündüğüm bir kitap. Bazı konularda biraz da olsa huzura kavuşmama ve kafamdaki pek çok soruya cevap bulmama yardımcı oldu.

Kitabın içeriğine girmeyeceğim.Ama notlar ala ala detaylı incelediğim bir kitap oldu ve Yaşar Nuri Hoca beni bazı şeylerin kıyısından döndürdü. Sanırım bu yüzden müteşekkirim. Sizlere kitap arkasını paylaşayım.

“Kur’an, deizmi teşvik eden bir kitap değil ama ona kapı aralayan bir kitaptır. Deizmin aynı anda hem felsefi hem de teolojik karakteri bu inancın Tanrı dışında insanüstü tanımamasıdır.

Deizmin bu temel karakteri onun kutsal kavramını da etkilemiştir. Deizmin kutsalı ne dindir ne ilham ne havra ne kilise ne cami. Onun kutsalları akıl,bilim ve ahlaktır. Dincilik bu temel değerleri tarih boyunca yıkan,işlemez hale getiren, hatta onlara savaş açan temel musibet olduğu için deistler dine hayatlarında yer vermemişlerdir.

Deistler bilmişlerdir ki, tanrı dışında bir insanüstü tanıdığınızda bunun arkasından sadece peygamberler değil; evliya,ermişler ve daha bilmem neler insanüstü varlıklara dönüştürülerek birer yedek ilah halinde insan hayatına musallat edilecektir, edilmiştir. Akıl dışında kutsal tanımanın sonucu ise aklın hayatın dışına itilmesi, onun yerini kutsallaştırılmış birtakım adamların ilhamlarının,rüyalarının alması olacaktır.

Tarih, özellikle dinler tarihi deistlerin bu iddialarını ( veya öngörülerini) tamamen doğrulamıştır.Ve doğrulamaya devam etmektedir.”

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Deizm – Yaşar Nuri Öztürk için 6 cevap

 1. feraye der ki:

  Özlendinnnnn 🙂
  Deizm ile enteresan bir dönüş yaptın bende merak ettim bak

 2. Ziynet der ki:

  Bunların hepsi saçmalık bence. İnsanların kafasını daha beter karıştırmaktan başka bir şey değil. Son dönemde moda oldu böyle enteresan şeylere inanmak.

  • saremy der ki:

   Açikcasi son dönemde çok karışan kafami rahatlatti bu kitap. Herkes huzuru nerede bulursa ona inansin. Birbirimize saygili oldugumuz sürece kimin neye inandiginin bir önemi yok bence.

 3. ZEYNEL ÖREL der ki:

  Kainat Sahibinin Adı ALLAH tır.’ O Mutlak varlıktır’ Onun İnsanlık tarihine verdiği Tek dini olmuştur Onun ismi kimi zaman musevilik , kimi İsevilik Son ve en mükemmeli İslam dır, aslında hepsinin amacı yaratıcıyı tanıtıp ona ulaşmanın en güzel en kestirme yollarını insanlara öğretip Hem dünya Hem ebedi huzura kavuşmalarını sağlamaktır , Ama Maalesef ,Biz insanoğlu Benliğimizdeki Nefsani arzulardan kurtulmak istemeyip geçici heva heveslerimiz uğruna içerisinde hem akıl , hem ahlak, hem bilim bulunan bu ilahi çağrıya hiç bir zaman gerekli hassasiyeti gösteremeyip deistlik v.s gibi hezeyanların peşine takılıp medet umar hale geldik. İnsanlığın Tek Kurtuluşu Hala daha Bu ilahi çağrıya Yönelip bize bizden yakın olan yaratıcıya çok samimi olarak haykırıp ondan yardım istemek olacaktır. Bunu vakit geçirmeden hemen yapmak inanınki karşılıksız bırakılmayacaktır.

Yorum Yapın