Dan Brown – Başlangıç

3 Ekim 2017 de Dünya’da ilk Türkiye’de satışa çıkan Dan Brown – Başlangıç kitabı, uzun zamandır bekleyen Robert Landon hayranlarının yüzünü güldürmeyi başardı. Bloğumu takip edenler bilir, bir önceki yazımda bu kitapla ilgili sipariş ettiğim yerden kaynaklı basım hataları nedeniyle nasıl hayal kırıklığına uğradığımı yazmıştım. Yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Tüvit ceketi ve Mickey Mouse saati ile aramıza dönen simge bilim profesörümüz, bu kitapta atıldığı yeni macera ile okuyanları gene soluksuz bırakıyor. Kitapla ilgili hem olumlu hem de birazcık haddim olmayarak olumsuz eleştirilerim olacak.

Robert Langdon yıllar önce Harvard’da öğrencisi olan daha sonra da aralarında hiç kopmayan bir dostluk gelişen teknoloji dâhisi öğrencisi Edmund Kirsch’ten aldığı bir davetiye ile Barcelona’ya doğru yola çıkar. Edmund Kirsch sanat ve teknoloji aşığı, zengin bir bilim adamıdır ve tüm Dünyayı, tüm dinleri temellerinden sarsacak bir keşif yaptığını iddia etmektedir. Bu keşfi duyurmak için televizyondan ve internetten canlı olarak yayınlanacak bir gece düzenler.  

Duyurunun yapıldığı müze Guggenheim Müzesi

Tabi ki Edmund Kirsch’ün bu duyurusu tüm Dünya’nın, dinlerin, cemaatlerin ve bilim adamlarının dikkatini çeker. Duyuruyu bir modern sanatlar müzesi olan Guggenheim Müzesi (Bilbao) da yapacak olan Kirsch son keşfiyle yüzyıllardır tüm insanlığın sorduğu iki büyük sorunun cevabını verecektir.

Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?

Ancak ne yazık ki canlı yayında keşfini açıklayamadan öldürülür. Yakın bir dostunu ve öğrencisini kaybetmenin verdiği şokla Robert Langdon ona olan son görevini yerine getirmek için hiç düşünmeden bu maceraya atlar. Yanında Edmund’un yakın dostu, ülkenin en ünlü ve güzel kadınlarından ve Prens Julian’ın nişanlısı olan Ambra Vidal vardır. İkili Edmund’un keşfini Dünyaya duyurmaya çalışırken bazı çevrelerde keşfin sonsuza dek gizli kalması için çalışacaktır.Bu yolculukta profesörümüze, varlığından kimsenin haberinin olmadığı Edmund Kirsch tarafından geliştirilmiş yapay zeka bir bilgisayar olan Winston eşlik eder.

Uzun zamandır okuduğum en sürükleyici ve merak uyandırıcı kitaplardan biriydi. Müzeler ve sanat eserleri ile ilgili muhteşem bilgiler beynimi doyururken anlatımdaki ustalık tüm o macerayı yaşamışım gibi nefes nefese bıraktı beni.

Başta bahsettiğim tek küçük olumsuzluk, kitabın sonunu birebir tahmin edebilmiş olmamdı. Beni şaşırtacak süprizli bir son bekliyordum ama sonu fazla mı belliydi yoksa ben artık Dan Brown’ın şifresini mi çözdüm bilemedim. Kitabın sonu ne yazık ki beni tatmin edemedi. Ama giriş gelişme o kadar güzeldi ki sonu olmasa bile olurdu yani. En yakın zamanda Robert Langdon ile tekrar buluşmak dileğiyle…

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Dan Brown – Başlangıç için 4 cevap

Yorum Yapın