Cyrano De Bergerac – Tiyatro Oyunu

indir

Uzun uzun yıllar sonra ilk defa dün bir tiyatro oyunu izlemeye gittim. Sanırım en son lisede gitmiştim. Bu benim ayıbım kabul ediyorum. Ama zararın neresinden dönülse kardır değil mi? Önümüzdeki oyunları da mümkün olduğunca takip edip buradan sizi bilgilendireceğim. O yüzden lütfen beni takip edin.

Tiyatro biletlerini bir arkadaşıma aldırdım kendi indirimini kullandı ve 9 tl ye biletlerimizi aldı. Zaten biletin indirimsiz hali de 14 tl. Sinemadan bile ucuz.

Muhsin Ertuğrul çok büyük ve güzel bir sahne. Tabi ben çok tiyatro sahnesi gezmedim ama biletlerimiz alan tiyatro meraklısı arkadaşım öyle söylüyor.  Oyuna gelecek olursak; Cyrano De Bergerac…

20151018_172430

17.yy‘da yaşamış Parisli şair, oyun yazarı ve silahşörSavinien Cyrano de Bergerac‘ın gerçek hayat öyküsünden esinlenilerek Fransız şair ve oyun yazarı Edmond Rostand tarafından yazılmış ünlü bir sahne eseridir.

Konuyla ilgili Vikipedia’dan alıntı yapmak istiyorum

“Cyrano de Bergerac kılıcının gücü kadar, etkili ve güzel konuşması ve burnunun büyüklüğü ile de tanınmış bir silahşördür. Kuzeni Roxane’a olan aşkını burnunun iriliği nedeniyle duyduğu endişe yüzünden dile getirememiştir. Cyrano’nun emrindeki yeni yetme yakışıklı silahşör Christian da Roxane’a aşıktır; ne var ki aşkını Roxane’ı etkileyecek kadar güzel kelimelerle ifade edemeyeceği için suskun kalır. Roxane ise Christian’ı görüp beğenir ve bir ağabey olarak bildiği Cyrano’dan bu genç adamla irtibatlarını sağlamasını rica eder. Cyrano, duygularını perde arkasından olsa da Roxane’a bu yakışıklı silahşör aracılığıyla aktarabilmek için, Christian’a değişik bir öneride bulunur: Cyrano bütün aşk mektuplarını yazacak ve ikili buluşmalarda suflör (fısıldayıcı) görevini üstlenecektir. Bu şekilde gelişen ilişki, silahşörlerin cephe emri almasıyla yeni bir boyut kazanır. Roxane ve Christian, birlik cepheye doğru yola çıkmadan hemen önce acilen evlenirler. Cyrano, Roxane’a Christian’ı koruyacağına söz verir. Cyrano Christian’ı korumakla kalmaz; onun ağzından her gün Roxane’a iki mektup yazıp, cephe gerisine kendisi götürür. Ayrılığa ve mektuplardaki hislerin gücüne dayanamayan Roxane, cepheye gelmek üzere yola çıkar. Aynı gün, Christian Cyrano’nun kendisinden habersiz Roxane’a mektup yazdığını farkeder ve bu aşkı Roxane’a itiraf etmesini ister. Christian bir mermi ile yaralanır; ölümü Roxane’ın kollarında olacak ve veda mektubunun üzerinde Cyrano’nun gözyaşları ve Christian’ın kanı yeralacaktır. Cyrano sırrını saklamaya karar verir. Roxane manastıra kapanma kararı alır. Eser, yıllar sonra Cyrano’nun Roxane’ın kollarında aşkını nihayet açıklaması ve hayata gözlerini yumması ile son bulur.”

20151018_172509

Tek bir cümle bile kalmadı aklımda,yazar kelimelerle öylesine dans etmiş ki replikleri takip etmek isterken başınız dönüyor. Ben dinlediğimi anlamakta zorlanırken Bergerac’ı canlandıran oyuncunun 2,5 saat boyunca gösterdiği performans gerçekten harikaydı. O kadar şey nasıl ezberlenir? Nasıl bir hafızadır bu nasıl bir sanat aşkıdır? Gerçekten hayranlık duydum. Tabi ki görevimi yerine getirip oyuncular selam verirken bol bol alkışladım ve gözyaşlarımı durduramadım.

Nedense böyle sahneler beni çok etkiliyor. Sadece tiyatro değil, sahnede olanın aldığı alkışlar beni hep ağlatıyor. Kıskanıyorum galiba onları. Böylesine aşkla bir iş yaptıkları ve karşılığında alkış aldıkları için…

Biletlerinizi en az 1 ay önceden almalısınız. Biz 2 hafta önceden almamıza rağmen yer kalmadığından çok kötü bir yerde oturduk.  Bu ayın 31’inde gene Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde “Onikinci Gece” adlı oyunu seyredeceğiz. Yazısında buluşmak üzere…

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Cyrano De Bergerac – Tiyatro Oyunu için 2 cevap

  1. sevilay der ki:

    Okumayı bu denli seven biri olarak tiyatroyu ihmal etmeniz beni şaşırttı?

Yorum Yapın