Cehennem – İnferno – Dan Brown

ctbl1sbw8aeu78q

Cumartesi tiyatro pazar da sinema günü yaptım bu hafta. Tam sonbahar planı…

Dan Brown’ın son kitabı İnferno’nun filmi Cehennem..

Bu sonbahar da birbirinden güzel filmler vizyona girecek. Özellikle beklediğim iki tanesi var ki ikisi de 4 kasımda vizyona giriyor. Üst üste iki film birden yapacağım sanırım.

Ben cehenneme geri döneyim. Dan Brown’ın kitaplarını okuyanlar için filmleri her zaman hayal kırıklığı olmuştur.Melekler ve Şeytanlar, DaVinci’nin Şifresi için durum böyleydi. Keza o filmlerin senaryoları da çok karışık ve daha merak uyandıran türdendi. İnferno için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Kitabı okumayan birine aksiyonu bol sahneleriyle oldukça güzel bir film gibi gelebilir. Ancak sonu başından belli filmler bende yeterince heyecan yaratmıyor. Kötü adam hep belliydi. Yaptıkları belliydi. Sadece kaçma kovalamaca sahneleri vardı ki şifre çözme olayları bile pek azaltılmıştı bu filmde.

ekran-resmi-2016-10-13-18-48-15

İnferno biraz da klişe konusuyla kaybediyor. Bu konu o kadar çok ve çeşitli şekillerde işlendi ki artık çok sıradanlaştı.Yine de konusunun basitliği nedeniyle filmi diğerlerine oranla çok daha anlaşılırdı.

Konusuna gelecek olursak; Simge bilim profesörü Robert Landon bu sefer Floransa’da bir hastane odasında başından vurulmuş bir halde uyanır. Son 48 saatlik hafızası silinmiştir. Yaşadığı kafa travması nedeniyle gerçek olmayan görüntüler görmektedir. Filmin bu kısımlarında Robert’in gördüğü hayallerin ekrana aktarılması çok başarılıydı. Dante’nin Cehennemi bu görüntülerde inanılmaz bir şekilde resmedilmişti.

ekran-resmi-2016-10-13-18-49-10

Hastane de suikaste uğraması nedeniyle Acil servis doktoru güzel Sienna’nın yardımıyla kaçar.Polisler, gizli servis ve Dünya Sağlık Örgütü Robert’ın peşindedir. Kahramanımız 12 saat içerisinde son 48 saatte yaşadıklarını hatırlamaya çalışıp, aynı zamanda polislerden kaçıp, dünyayı kurtarmak zorundadır. İlginç tarafı bunları yaparken peşindekilerden genellikle koşarak kaçmaya çalışması oldu.

ekran-resmi-2016-10-13-18-45-11

Ünlü bilim adamı ve milyarder Zobrist Dünya’nın artan nüfusunu kontrol edebilmek ve öngördüğü kıyameti engellemek için bir virüs yaratır. Çevreye zarar veren ve doğal kaynakları kurutan insanoğlunun en az yarısını yok ederek nüfusu azaltan bir virüs yaratır. Bu virüsün yerini de ölümünden sonra planı tamamlayabilsin diye sevgilisine Dante’nin Cehennem’inden ipuçları bırakarak saklar.

Filmin son yarım saatinin İstanbul’da geçiyor olması bizi en çok heyecanlandıran noktaydı sanırım. Nasıl gösterecekler bu sefer Türkleri acaba derken kadın kahramanın Türkiye’ye gelir gelmez başörtüsü takması hayal kırıklığı yarattı. İstanbul manzaraları güzeldi, Ayasofya ve Yerebatan her zamanki gibi muhteşemdi. Bu filmle umarım istanbul turizmi toparlar biraz. Şu anda filmden en büyük beklentimiz bu sanırım

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın