Cehennem – Dan Brown

images (3)

        Dan Brown’ı bende herkes gibi Da Vinci Şifresi Adlı kitabıyla tanıdım ve o günden beri hayranım. Diğer bütün kitaplarını da aldım ve okudum.  Onun kitaplarında bahsettiği gizemler ve semboller dünyasına, bunları anlatış biçimine ve kitaplarındaki kurguya bayılıyorum. Ancak şu da var ki birkaç kitap sonra bende Dan Brown’ın şifresini çözmeye başladım. Kitaplarının hepsi aynı şekilde başlıyor bütün bölüm sonları aynı şekilde bitiyor. Robert Langdon ve kendisine eşlik eden güzel ve zeki bir kadınla şifreleri çözüyor sonunda kötü adam hep kitaptaki en iyi, en babacan karakter çıkıyor. Gerilim filmleri de genelde bu mantıkla yapılır. Katil her zaman şüpheleri en çok çeken kişi değil hiç şüphelenilmeyen çıkar.

indir

Bu yurt dışındaki kitap kapağı

         Cehennem’e karşı büyük beklentilerim vardı. Hayır, hayal kırıklığına uğramış falan değilim kitaplarında kurgu hiç olmasa dahi verdiği bilgiler için ders kitabı gibi olsa da okurum ben. Ama okurken fark ettim ben Dan Brown’ın şifresini çoktan çözmüşüm, kitabın daha başında sonunu çok güzel tahmin ettim ve hiç şaşırmadım.  Halbuki onun kitaplarında ki gizem ve sonlarındaki şaşırtmaca en çok etkileyen şeydi beni.

images (1)

          Kitabın pazarlaması yapılırken düğümün İstanbul’da çözüleceği ve kitabın bir kısmının İstanbul’da geçeceği söylendiği için daha çok merak ediyordum. Dan Brown’ın İstanbul ve bizim muhteşem harikalarımız hakkında yazdığı şeyleri okumak süper olacaktı ama işte burada hayal kırıklığı oldu. Kitabın sadece sonunda çok az bir kısım İstanbul’da geçiyor. Üstelik bizim hakkımızda o kadar üstünkörü yazılmış ki etliye sütlüye karışmamak gibi bir şey. Resmen İstanbul ve Türkleri teğet geçmiş bence. Dünyanın en muhteşem sanat eserlerine ve en köklü tarihine sahip bir millet hakkında bu kadar mı az bilgiye sahiptin ya da reklamımızı yapmaktan mı korktun Bay Brown…

      Gerçi biz millet olarak ta hakkımızda yazılanları kaldırabilecek kafa yapılarına sahip değiliz adam ne söylerse ya da ne anlatırsa bu ülkede karşıtlar ve taraflar olarak ikiye ayrılacak ve birbirimize girecektik. Bölünmek hobimizdir çünkü.

      Kitap filme alınırsa İstanbul’a da gelecekler ve tabi ki bütün dünya da reklamımız olacak bu açıdan olumlu olabilir ama tabi bizi nasıl gösterecekleri de henüz bir muamma. Umarım “Geceyarısı Ekspresi”ne benzemez.

images (2)

      Bu kadar geyikten sonra kitabın kısa bir özetini yapayım. Haris Tüvit paltolu kahramanımız Robert Langdon bir hastane odasında kafasından vurulmuş bir halde uyanır. Başına neler geldiğini anlamaya çalışırken ona yardımcı olan güzel ve IQ su çok yüksek bayan doktorumuzla yine beklenmedik bir maceraya atılır.  

       Ünlü Genetik Bilim Adamı Bertrand Zobrist  dünya nüfusunun hızla çoğaldığını ancak kaynakların kısıtlı olduğunu, nüfus artışı bu hızla giderse yakın bir gelecekte insan ırkının yok olacağını, bu yüzden doktorların insanları iyileştirmeyi bırakmasını ve toplu imha yoluyla bir kısım insanların yok edilmesi gerektiğini iddia eder. Kaçık bilim adamımız bu iddialarıyla bilim dünyasından dışlanır ve o da kendi planını yapar. Dünyayı kurtarmak için bir virüs icat eder ve onu dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir müzeye saklar. Virüsün yayılacağı ana kıyamet anı der ve geriye basına açıklanması için bir kaset ve mektup bırakarak intihar eder. Robert Langdon’un o virüsu ipuçlarından yola çıkıp bulmak ve yok etmek için sadece 24 saati vardır ve Bertrand Zobrist Bir Dante hayranı olduğundan onları Dante’nin İlahi Komedyasında cehenneme doğru bir yolculuğa çıkarır.

images

         Kitaptan alacağınız zevki yok etmeme adına sonundaki süprizleri yazmayacağım hem belki sizler de benim gibi onları tahmin edebilirsiniz. Heyecanlı, süprizli, keyifli ve öğretici bir kitap bence içerdiği bilgiler yüzünden mutlaka okunmalı.

Ve kitaptan sevdiğim bir sözle bitirmek istiyorum yazımı. Dante’den…

“ Cehennemin en karanlık yerleri, buhran zamanlarında tarafsız kalanlara ayrılmıştır.”

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Cehennem – Dan Brown için 1 cevap

  1. Geri izleme: Kitap Listesi – 2 - | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın