Cahillikler Serisi ve Hayvan Çiftliği

20150308_171549

Bugün küçük bir değişiklik yaptım. Bundan sonra bloğumda kitap tanıtımlarını videolu yapmayı düşünüyorum. Bu şekilde uzun yazı okumaktan sıkılanlar da kitaplarla ilgili az çok bilgi sahibi olabilecek.  Şu sıralar bir video kamera arayışındayım ama henüz bulamadım. Deneme amaçlı telefon kamerasıyla bir video çektim. Ama görüntü kalitesi düşük, en önemlisi bir türlü doğru yere bakamadım. Neyse bu bir deneme çekimiydi, en azından kamera karşısında konuşabiliyorum (!)

Şimdi 1200 sayfalık “Atatürk ile Allah Arasında” kitabım o kadar sıktı ki ama bitireceğim kararlıyım, araya 4 kitap soktum. İlk üçü seri olan “Cahillikler Kitabı”,diğeri de George Orwell’den “Hayvan Çiftliği”

20150308_171606

Cahillikler serisi uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. İçinde hiç sorgulamadan doğru bildiğimiz bir takım bilgilerin bilimsel anlamda ispatıyla gerçek hikayesini anlatıyor. Mesela birinci kitaptan “Bütün insanların dört tane burun deliği vardır, Panter diye bir şey yoktur, Dünyanın yedi tane uydusu vardır, Ay nasıl kokar” ve ikinci kitaptan “Balık diye bir şey yoktur, Ahtapotların iki bacağı vardır, Günde kaç bardak su içmeli, Uçak kazasından sağ kurtulma şansı nedir” ve üçüncü kitaptan “Kalp krizi aniden mi olur, Pizza ve hamburger gerçekten sağlıksız mıdır?Yağsız beslenme sağlıklı mıdır?Saç boyaları kansere sebep olur mu?” vs. böyle uzayıp gidiyor. Nasıl? Merakınızı celbetti değil mi? O zaman bir an evvel alıp okumalısınız.

20150308_171619

George Orwell’in Hayvan Çiftliği’ne gelince. Daha önce bu yazarın 1984 adlı kitabını okumuş ve çok beğenmiştim. Bu kitabı da çok iyiydi. Sosyalizme bir eleştiri olarak yazdığı bu kitabın dili masalsı.  Bay Jones’un çiftliğinde hayvanlar domuzların önderliğinde ayaklanma başlatırlar ve çiftliğin yönetimini ele geçirirler. İlk zamanlarda her şey güzel ve sorunsuz geçer ama sonrasında iktidarın gücünü almış olan domuzlar değişmeye başlar.  Bir süre sonra domuzlar yönetimindeki çiftlikte her şey zorlaşmaya ve domuz diktatörlüğü hakim olmaya başlar.

Kitap politik bir taşlama. Sadece 152 sayfa ve yarısı resimlerle dolu. Kısa sürede okunabilir ve akıcı.Bence mutlaka okumalısınız.  

Deneme video aşağıda, evde öylesine çektiğim bir videodur. İleriki zamanlarda kameramda gelince daha güzel videolara koyacağım inşallah

YouTube Preview Image

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Cahillikler Serisi ve Hayvan Çiftliği için 6 cevap

  1. seda der ki:

    Videonuzu seyrettim.Eğlenceli birine benziyorsunuz.İlk deneyim için fena sayılmaz telefon kamerası ile gene iyi çıkmış.

  2. hande der ki:

    Çok tatlı çıkmışsınız,ben videoyu çok beğendim

  3. devran der ki:

    Resimlerde daha güzelsin,fotoshopmu kullanıyorsun

Yorum Yapın