Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

0000000610771-1

Yaklaşık 10 gündür bloğa yazı koyamıyorum, ayıptır söylemesi azıcık tatildeydim. Ama tatilde yan gelip yatmadım tam 3 tane kitap okudum. Sırasıyla sizlerle paylaşacağım.Tek sorun makinadan resimleri pc ye attığım kablom bozuk olduğundan hafta sonuna kadar muhtemelen kitap fotolarını görsellerden alacağım. Affınıza sığınıyorum.

Bu kitabı duymayan kalmamıştır herhalde ama ben daha yeni okuyabildim.Baya da geç kalmışım okumakta onu söyleyeyim. Sanırım kitap hakkındaki fikrimi bu cümleden anlamışsınızdır. Kitap bir çocuğun gözlerinden anlatılıyor ve 1960’lı yılların Amerikan kasabasında geçiyor. Annelerini kaybetmiş iki kardeş olan Scout ve Jem Finch babalarıyla güzel ve mutlu bir yaşam sürdürüyorlardı. Babaları Atticus saygı duyulan bir avukat olup bir gün zorunlu olarak bir dava almak zorunda kalır. Dava zenci bir köle ile beyaz ailelerden biri arasında geçmiştir. Beyaz aile rezillikleriyle bilinen ve hiç sevilmeyen bir aile olmasına rağmen sadece beyaz oldukları için toplum tarafından nasıl kayırılıyorlar onu anlatıyor. 

1431263035

Kasaba için çok önemli olan bu dava da Atticus Finch tecavüzle suçlanan masum zenciyi savunduğu için şiddetle eleştirilir. İki çocuğu da kasabalıların bu tavırlarından payını alır. 

Kitap akıcı bir dille yazılmış, yayınlandığı 1961 yılında Pulitzer edebiyat ödülünü almış. Harper Lee bu kitabı yazdıktan sonra yıllarca yazı yazmamış röportaj vermemiş. 2015 yılında ikinci kitabı Tesbih Ağacının Gölgesinde yayınlanmış.Ancak yazar Harper Lee bu kitabın yayınlanmasından kısa bir süre sonra 2016 da hayata veda etmiş.

1.bulbulu.oldurmek.gunahtir

Sizlere kitap arkasını yazayım; 

“1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek, Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor.
Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout’ın büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor. Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Etkileyici gerçekliği ile ürperten, “insani” vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman, Ülker İnce çevirisiyle tekrar Türkçede.”

Kitabı incelemek veya hemen almak için buraya tık tık 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee için 1 cevap

  1. Geri izleme: 2016 Yılı Okuduğum Kitaplar | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın