Böğürtlen Kışı – Sarah Jıo

20140922_220914

Böğürtlen Kışı son dönemin popüler kitaplarından. Herkesin elinde,blogların dilindeydi. Eh,hal böyle olunca benim neyim eksik dedim, aldım okudum. Okuduğum pek çok yerde kitap övgü dolu yorumlar almış olsa da ben beğenmedim. Tamam, kitap kendini okutuyor,sıkmıyor, akıcı falan ama sanıyorum bu kitaba başlarken yazarın kafası çok karışıkmış. Şöyle anlatayım;

Kitabın adı Böğürtlen Kışı bahar ayında aniden bastıran kar fırtınası gibi doğa anomalisinin gerçekleştiği döneme verilen admış. 80 Yıl önce bir böğürtlen kışında Vera Ray adlı kadının 3 yaşındaki oğlu birden bire yok olur. Çocuk hakkında hiçbir iz bulunamaz ve polis dosyayı kapatır. Kitap 80 Yıl önce Vera Ray’ın yaşadığı bu olay ile günümüzde Claıre Aldridge adlı zengin bir ailenin gelini olan gazetecinin hikayesini bağlantılı olarak anlatıyor. Kitabın başlangıcında bu doğa olayının aniden 80 yıl sonra tekrarlanması, küçük çocuğun kayboluşu sanki kitaba fantastik bir olay katacakmış gibi görünse de iki böğürtlen kışı arasında hiçbir alaka yok. Gizem falan yok yani,insanın hevesi kursağında kalıyor.

20140922_220920

Kitapta yazar fakir kız,zengin erkek aşkını mı işlese, şehrin en ünlü ailelerinden birinin gizemli geçmişini araştıran gazeteci kızı mı yazsa,araya gerilim mi katsa, bir annenin kaybettiği evladının ardından çektiği acıları mı yazsa bilememiş,en iyisi ortaya karışık yapayım demiş.

Kitap bittikten sonra kafamda hala cevaplanmamış bir sürü soru vardı.Kitap bana acayip saçma geldi yani. Hele o Vera Ray’ın zengin erkek arkadaşı Charles’in kızkardeşi Josie’nin Vera’dan sonunda onu öldürebilecek kadar çok nefret etmesi bana anlamsız geldi. Bu nefretin sebepleri detaylı anlatılmadı Zaten kitapta Vera ve Josie 3 kere falan karşılaşıp çok kısa konuşuyorlar. O kadar zengin,basın dünyasının içinde bir aile kendine yaklaşan her fakiri hiç başka yol denemeden direk öldürüyor.

20140922_220930

Kitapta yazmaya kalksam o kadar saçmalık var ki; ben anlatmaya üşenirim. Açıkçası ben beğenmedim. Ama bu benim fikrim belki bir başkası okur , fazla sorgulamaz ve beğenir, bilemem.

Kitap 353 sayfa,kitap yurdundan 11 tl ye aldım. Yaşasın Kitapyurdu.com

 

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın