Bizim Aile – Şehir Tiyatroları Yeni Oyunu

Bu sezon Şehir Tiyatrolarında nostalji rüzgarları var. Geçen hafta sonu Yeşilçamın en sevdiğimiz filmi Bizim Aile’nin uyarlamasını izlemeye gittim. Oyunun sevdiğim ve sevmediğim yanları var. Konusunu zaten biliyorsunuz. Adile Naşit ve Münir Özkul’un en sevilen filmlerinden biridir. 

Öncelikle oyunun müzikal olmasını sevmedim. Şarkılar güzel değildi, sesler de güzel değildi, bir de şarkı sözleri hiç anlaşılmıyordu. Müzikli kısımlar dışında kalan yerlerde sahne geçişlerini çok beğendim. Kalabalık bir kadro vardı. Oyuncular arasında da enerjisi düşük ve yüksek olanlar arasındaki fark baya sırıtıyordu.

Adile Naşit’i oynayan Funda Postacı Kıpçak’ın performansını çok beğendim. Tonton Adile Teyzemize çok benziyordu. Fiziki olarak da benzerlik söz konusuydu.

Ama yakınlarda kaybettiğimiz rahmetli Münir Özkul’u oynayan oyuncu rolünün altında ezildi bence. Hele o meşhur Yaşar Usta Tiradında “olmadı” dedirtti bize. Gerçi kim bu tiradı sahibinden daha iyi oynardı bilemiyorum oyuncuyu da çok suçlamamak lazım.

Ayşen Gruda’nın rolünde oynayan Müge Çiçek Türkoğlu oyunun diğer başarılı oyuncusuydu. Oynadığı her sahnede yıldızdı,parladı.

Oyunun sonunda Muhsin Ertuğrul sahnesinin tepesinden inen perdede beliren eski oyuncuların önünde eğildikleri Ustalara Saygı sahnesi muhteşemdi. 

Ben şehir tiyatroları oyuncularının müzikallerde başarılı olmadıklarını düşünüyorum artık. İzlediğim bir kaç müzikal üzerinden vardığım bu kanı yanlış da olabilir. Müzikal tecrübem çok fazla değil çünkü. Ama devlet tiyatrolarında izlediğim “Gulyabani”müzikali hala aklımdadır. Tekrar tekrar izlesem sıkılmam. Ne yazık ki bu sezon oynamıyor.

O müzikalle ilgili yazım için buraya tık tık 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın