Bilim Kadınları

Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bir yazıydı bu ama bir türlü kendime güvenip başlayamadım. Son dönemlerde artan kadın düşmanlığının etkileri etrafımızda büyüdükçe erkekler tarafından yeni yöntemlerle aşağılanmaya başladık. Eğitimsiz kesimin namusumuza, giyimimize sokakta bulunduğumuz saatlere, yüksek sesle kahkaha atmamıza takılmasını anladık da kendini eğitimli sanan bazı kesimin takıldığı noktaları bir türlü anlayamadık. En son Ekşi Sözlük’te gördüğüm bir başlıktan sonra artık bu konuda yazmak zorunda olduğumu hissettim.

Konu başlığı “Neden hiç kadın bilim adamı yok, kadınlar bilimle neden ilgilenmezler” gibi saçma sapan bir mevzuydu. Ben de internetten sadece kadın bilim adamları yazarak ulaşmış olduğum tonla sonuçtan bazılarını burada paylaşmak istiyorum. Malum başlığı açan arkadaşlar Ekşi Sözlük’ün kadın düşmanı, abaza, ergen zihinli arkadaşları (Düzgün ve mantıklı yorumlar yapan kaliteli arkadaşları tenzih ederek yazıyorum)olduğu için herhangi bir araştırma yapmak bir yana dursun azıcık bile üzerinde düşünmediklerini varsayıyorum. Hatta bir tanesi de altında şöyle bir yorum yapmıştı. “Bu soruyu yönelttiğim tüm kadınlar direk Marie Curie’yi anlatmaya başlıyor, bıktık artık” falan.

Öncelikle bu sevgili yazar arkadaşları bu sorularından ve yorumlarından ötürü tebrik edip, tarihteki ilk kadın matematikçi olan Hypatia’ya ne olduğunu sormak istiyorum. Hayatını okumaya üşeniyorsanız şuraya tıklayarak hayatı hakkında çekilmiş eski ve gayet kült bir filmi izleyerek de öğrenebilirsiniz. Genel kültürünüze olan bu katkımdan dolayı teşekküre gerek yok.

Güzellik ve Zekanın buluştuğu kadın Hedy Lamarr

Hypatia’nın başına gelenler tarihte bilimle ilgilenen ve düşünebilen tüm kadınların başına gelmiştir. Kilise ve benzeri dogmalar tarafından lanetli ilan edilip cadı diye yakılmış ya da taşlanarak öldürülmüşlerdir. Kadınlar tarih boyunca eğitim alma hakkından noksan olup da buna rağmen ölümle sonuçlanacağını bile bile bilimle ilgilenmiştir arkadaşlar. Hatta sanatla ilgilenen çok ünlü bazı yazarların bile aslında kadın olduğu ve erkek mahlaslarıyla yazdığı pek çok sanat sever tarafından da bilinmektedir.

 Ama ben orta çağa kadar inmeyeceğim.

İşte bilinmeyen, erkek hemcinsleri kadar tanınmayan ama bilim dünyasına büyük hizmetleri dokunan kadınların sadece bir kaç tanesi 

 1. Hypatia (370 – 415 yılları arasında yaşamış ilk kadın matematikçi ve astronom)
 2. Ada Lovelace (1815 – 1852) İlk algoritma
 3. Maria Mitchell (1818 – 1852) Astronomi
 4. Lise Meitner (1878 – 1889 ) Fizikçi
 5. Marie Curie (1867 – 1934 ) Kimyager ve Fizikçi
 6. Dr. Maria Telkes (1900 – 1995 ) Mühendis ve bilim kadını 
 7. Barbara McClintock (1902 – 1992) Sitogenetikçi
 8. Rachel Carson (1907 – 1964) 
 9. Grace Hopper (1906 – 1992 ) Matematikçi 
 10. Rita Levi-Montalcini (1909 – 2012 ) Nörolog
 11. Hedy Lamarr (1914 – 2000) Oyuncu Wi-Fi Teknolojisinin mucidi
 12. Roselind Franklin (1920 – 1958 ) Biyo Fizikçi
 13. Stephanie Kwolek (1923 -2014 ) Fizikçi 

Hee bunlar yetmediyse şu makaleyi de okuyabilirsiniz

http://www.gelisenbeyin.net/bilim-kadinlari.html

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın