Bende Dövme Yaptırdım !!!

Dövme yaptırmak kendimi bildim bileli hep yapmak istediğim bir şeydi. Çocukluğumdan beri vücudum hep boş bir defter gibi gelir bana. Sanki hayatımda iz bırakan benim için bir anlam ifade eden anların bir izi olmalıymış gibi. Muhafazakar bir mahallede, muhafazakar bir ailede büyüdüm. Çevremin ve ailemin bu konuda ki kesin yargıları yüzünden bu isteğimi ve tutkumu hep geri plana bıraktım. 20’li yaşlarımda yüzümde modellerin defilelerde kullandıkları desenli makyajları yaparken biraz da olsa bu isteğimi telafi etmeye çalışıyordum. Daha sonra hint kınası ile geçici dövme olayı çıktı ve her yaz o şekilde yaptırmaya başladım. Ancak kalıcılığı çok kısa sürdüğü için ancak tatile çıkmadan 1 gün önce yaptırabiliyordum.

20151003_130502-1

Etrafımda özellikle son dönemlerde dövmeli insanların ve yaptıranların sayısının artması da sanırım bana cesaret verdi. Eşim bu konuda tercihlerime hiç karışmaz ki hayattaki en büyük şanslarımdan biridir. Yaptırmalı mıyım, yaptırmamalı mıyım? Geri dönüşü olmayan zor bir karar. Asla küçük yaşlarda verilmemeli bence. Tercihlerin ve zevklerin çok çabuk değişebildiği 20 li yaşlardansa 30 lu yaşlar dövme için daha uygun gibi geliyor bana. Yine de herkesin kendi seçimi, kendi tercihi…

Dövme günah mı konusuna hiç girmeyeceğim. Herkesin inancı kendine. Ben elhamdülillah müslümanım ama Müslümanlığı yaşayış şekillerimiz farklı. Bununla ilgili bir takım haberler ve bir Nihat Hatipoğlu videosu paylaşacağım. Bunun dışında internette ve Kur’an’da sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

3f9c1ba2-7bae-4d30-81c2-04766bdfb55b

Tamam dövme yaptırmaya karar verdik. Ya sonrası? Yani nereye ve ne yaptıracağımız konusu. Bizim için anlamlı, yıllar boyunca bakmaktan ve insanların sorularından sıkılmayacağımız bir şey olması gerekiyor.

Ben bir kedi aşığıyım. Onların Dünya Tarihi boyunca insanlığa eşlik ediş şekillerini, ne kadar evcilleştirilmeye çalışılırlarsa çalışılsınlar bağımsızlıklarını asla kaybetmemelerini her daim kimseye müdana etmeden yaşamalarını ve sevdiklerinde bunu gösterirken ki özel davranışları nedeniyle benim için hep çok şey ifade etmişlerdir.

Aynı zaman dövme kültüründe de kedi tıpkı onlar için düşündüğüm gibi özgür düşüncenin, bağımsızlığın ve kendini yenileyebilmenin ifadesidir. Buna bir de ekleme yapmak istiyorum. Her zaman çok zarif ve asil olduklarını da düşünmüşümdür.

31203ce4-f38b-41bd-881a-8172b06e2d42

Benim dövmem hem bunları hem de şimdiye dek büyüttüğüm kediler içerisinde benim için en özel olan Bugi’min anısını içerecek. İçi boş arkasını dönmüş oturan bir kedi figürü. Boş olması Ankara ve Van kırması olan bembeyaz Bugi’me benzemesi için, arkasını dönmesi hem ona ve yüzüne duyduğum özlemi ama artık onu göremeyecek olmamın hüznünü hem de dünyanın  bu haline sırtına dönen özgür düşüncenin alaycılığı… Ve patiler de onların eşliğinde Dünya’yı çok daha iyi bir yer kılmak için…

Modelimizi de bulduk şimdi geldi en önemli mevzu olan nerede yaptıracağımız konusuna. Uzun araştırmalar yaptım. Fiyat kadar gideceğiniz yerde ki dövme sanatçısının kabiliyeti, dövme yapılacak yerin strelizasyonu,hijyen kuralları da önemlidir. Arkadaşım Makbuş Bakırköy’de Vagon diye bilinen bir yerde yaptırdı ve dövmelerini çok beğenmiştim. Yaptığım araştırmalar sonucu İstanbul’da neredeyse 15-20 yıldır bu konuda çalıştıklarını ve alanlarında çok iyi olduklarını duydum. Öncelikle gidip seçtiğiniz modeli ve nereye yaptırmak istediğinizi konuşuyorsunuz modele ve seçtiğiniz bölgeye göre size bir fiyat belirliyorlar. Daha sonra randevunuzu alıp gidiyorsunuz.

abfd1244-e741-4912-a944-b827ff447d71

Yapıldıktan sonra bandajı 24 saat çıkarmıyorsunuz

Benim dövmemi Vagon’da İlksen Hanım yaptı. Çok tatlı bir kadın, yanında çok rahattım. Sizi doktor muayenesi gibi bir odaya alıp dişçi koltuğuna benzer bir koltuğa oturtuyorlar. Tüm malzemeleri sıfırdan gözünüzün önünde açıyorlar. Hijyen kurallarında tam not aldılar benden. Dövmem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürdü. Acı konusuna gelince; evet acıyor ama dayanılamayacak gibi değil. Erkekler bu konuda daha hassas biz kadınlar daha dayanıklıyız. Örnek vermem gerekirse kaşınızı aldırdığınız zaman duyduğunuz acı dövmeden daha fazla. Benim çok acı duymama nedenlerimden biri de hem seçtiğim bölgeden hem de modelimin basitliğinden kaynaklanıyor olabilir.

İşlem bittikten sonra kolunuzu bandajlıyorlar ve 24 saat su değmemesi gerekiyor. 24 saat sonra bandajı açıyorsunuz ama yaklaşık 10 gün korumanız gerekiyor. Banyo yaparken keselemeden çok hafif dokunuşlarla temizleyin o bölgeyi. Ayrıca tırnak ve darbe de gelmemesi gerekiyor.Günde 3 kere ince bir tabaka halinde bepanthene krem ya da bepantol losyon veya dövmecinizin önereceği dövme kremlerinden sürmek gerekiyor. Çok hafif bir kabuk oluşacakmış ama kesinlikle kaşımamak ve kabukları yolmamak gerekiyor yoksa altındaki bölge de renk tonlamasında farklılık oluşabilir.

20151004_135735

Bandaj açıldıktan sonra…

Ben dövmemi çok beğendim. Bu yazı da umarım düşünen kişileri aydınlatmak konusunda birazcık da olsa yardımcı olabilir. Resimler odanın aydınlatmasından ya da arkadaşımın benim telefonumla fotoğraf çekmesindeki beceriksizliğinden olsa gerek biraz bulanık.Yazı da biraz uzun oldu farkındayım ama hiç bir şeyi kısaca anlatamayan biriyim ben.Affedin…

Sizi Nihat Hatipoğlu’nun dövme konusundaki videosu ile baş başa bırakayım. Kendinize dikkat edin.

Video için tık tık 

Dövme ile ilgili 3 büyük din ne diyor tık tık 

Bakırköy Vagon Facebook sayfası için tık tık 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bende Dövme Yaptırdım !!! için 4 cevap

  1. Demet der ki:

    Ben de çok istiyorum ama cesaretim yok

  2. Kenan der ki:

    Dini açıdan benimde hep ertelediğim bir mevzuydu,bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

Yorum Yapın